Advert

“İnanıyorum Ki,Kırımlı Soydaşlarımız Bir Gün Mutlaka Özgür Olacaktır”

Türk Halk Edebiyatı Profesörü Saim Sakaoğlu QHA mikrofonlarına Kırım’ı anlattı.

“İnanıyorum Ki,Kırımlı Soydaşlarımız Bir Gün Mutlaka Özgür Olacaktır”

Geçtiğimiz günlerde Ankara'da gerçekleşen Türk Dili Konuşan Ülkeler Kurultayı'nda, QHA mikrofonlarına özel demeç veren Prof. Dr. Saim Sakaoğlu, Kırım Türkçesi için yapılması gerekenleri anlatırken, Kırımlı soydaşlarına da bir mesaj gönderdi.

Dünyada pek çok dilin, konuşanı olmadığı için kaybolduğuna değinen Sakaoğlu, “Bir dilin kaybolmaması için o dili kullanan insanların ayakta kalmaları lazım, bir takım insanlara o dili öğretmeleri lazım, o dille ilgili kitapların yazılması lazım, aksi takdirde konuşanı olmayan dilin ölümü yakındır. Bu bakımdan analar, babalar, dedeler, nineler; yeni yetişen nesile Kırım’da konuşulan o güzel Türkçe’yi mutlaka öğretmeliler. Okullardaki sınırlı sayıdaki ders saati o dili iyice öğrenmelerini sağlayamayabilir ama evde özel çabalarla o çocuklara güzelim Kırım Türkçesi’nin öğretilmesi gerekiyor. Onun için anadil deniliyor, analardan öğrenilmelidir.” şeklinde konuştu.

Kendisini “Türk Dünyası aşığı” olarak nitelendiren Prof. Dr. Saim Sakaoğlu Kırımlılar’a seslendiği mesajında şunları kaydetti:

“İnanıyorum ki, Kırım’da yaşayan soydaşlarımız bir gün mutlaka bizim Türkiye’de yaşadığımız gibi özgür gönüllerince ülkelerinin insanı olduklarını fark ederek yaşayacaklardır. Bunun için dünlerini hatırlamaları ve bugünlerini, o günleri hatırlayarak yaşamalılardır. Çocuklarına verecekleri eğitimler, onlarla yapacakları sohbetler, mutlaka ve mutlaka onların gelecekte kendilerinin yönettikleri Kırım’ın insanı olmalarını sağlayacaktır. Onlara sağlıklı ve başarılı çalışmalar diliyorum. Bizleri unutmasınlar, biz onları asla unutmadık ve unutmayacağız.”

 

Prof. Dr. Saim Sakaoğlu kimdir?

1939 yılında Konya'da doğdu. 1951 yılında Hakimiyet-i Milliye İlkokulu'nu, 1955 yılında Konya Lisesi'nin orta kısmını ve 1959 yılında ise lise kısmını bitirdi. İstanbul Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun oldu. Ayrıca Çapa Yüksek Öğretmen Okulu'nu da bitirdi. İlk görev yeri Tokat Gazi Osman Paşa Lisesi'dir. Atatürk Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi’ne öğretim üyesi olarak girdi. 1977 yılında asistan doktor, 1978 yılında doçent doktor unvanlarını aldı. 1988 yılında Konya Selçuk Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’ne profesör olarak atandı. 1988-1994 yılları arasında iki dönem Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanlığı yaptı.

Türk Kültürünü Araştırma Enstitüsü, İLESAM, Folklör Araştırmaları Kurumu, UNİMA gibi kurumların üyesi. 1983-2001 yılları arasında Türk Dil Kurumu bilim ve yürütme kurullarında görev yaptı. Yurtiçi ve yurtdışında çeşitli bilimsel toplantılara katıldı. Kitapları, makaleleri ve bildirileri İngilizce, Almanca, Fransızca, Makedonca ve Japonca'ya çevrildi. 1981 yılında Atatürk ve Türkçe konulu eser yarışmasında birinciliğe, 1990 yılında Türkiye İş Bankası'nın Büyük Edebiyat Ödülü'ne layık görüldü. Kayseri Sanatçılar Derneği'nin 1982 yılında Yılın Folklorcusu Armağanı'nı, Folklör Araştırmaları Kurumu'nun 1985 yılında verdiği İhsan Dinçer Türk Folklörüne Hizmet Ödülü'nü, Tarsus Belediyesi 2004 Karacaoğlan Ödülü'nü ve Motif Halk Oyunları Vakfı'nın 2004 yılı Yılın Folklorcusu ödüllerini aldı. 20 Mart 2006 tarihinde emekli oldu.

Basılı 40’dan fazla eseri vardır.

QHA

Kırım Tatar Türkleri Özgürlük Saim Sakaoğlu Türk Dili Konuşan Ülkeler Kurultayı
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Özbekistan'ın İlk Nükleer Güç Santralinde Temel Atıldı
Özbekistan'ın İlk Nükleer Güç Santralinde Temel Atıldı
Kırgızistan'da Cengiz Aytmatov Anıldı
Kırgızistan'da Cengiz Aytmatov Anıldı