Advert

Reza Zarrab Davasında Flaş Gülen Kararı

Reza Zarrab davasında Yargıç Richard Berman, hem sanıklardan hem de savcılıktan Fethullah Gülen'le ilgili bilirkişi istedi. Hakim ayrıca 17 Aralık tapelerinin duruşmada dinlenilmesine karar verdi. Mehmet Hakan Atilla’nın avukatı imalı bir çıkış yaptı.

Reza Zarrab Davasında Flaş Gülen Kararı

Reza Zarrab ile eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’nın yargılandığı New York’taki davanın 27 Kasım’da başlayacak olan jürili duruşma öncesindeki son hazırlık oturumunda çarpıcı gelişmeler yaşandı. Atilla'nın avukatlarının 17 Aralık ses kayıtlarının dinlenmesine yönelik itirazlarını reddeden Yargıç Richard Berman, taraflardan Fetullah Gülen ve Türk hükümeti arasındaki ilişkiyi ve farkları anlatacak bilirkişi getirmelerini istedi.

Reza Zarrab ve avukatları dünkü duruşmaya katılmayınca sadece Atilla’nın itirazları tartışıldı. Hâkim Richard Berman, Atilla’nın son iddianameye yönelik itirazlarını reddetti. Berman, Atilla’nın Zarrab dahil diğer sanıklarla ilgili iddianameden ayrılması yönündeki talebini de geri çevirdi. Oturumun ikinci bölümünde jüri üyeleriyle paylaşılacak olan delillere ve şahitlere itirazlar değerlendirildi.

17 ARALIK 2013 VE 2015 TAPELERİ İDDİANAMEDE YER ALIYOR

Halkbank eski Genel Müdür Yardımcısı Atilla’nın avukatlarının 2013 tarihli ses kayıtlarının duruşmaya sunulmasına itirazı kabul edilmedi. Savcılık makamı dinlemelerin büyük bölümünü yazılı metin olarak sunmayı planladıklarını belirtti. 6 Eylül’de kabul edilen son iddianamede 17 Aralık 2013’ten önceki tapelerin yanı sıra Zarrab’ın Miami’de tutuklanmasından önce 2015 yılında yapılan dinlemelerin de tapeleri yer alıyor.

YARGIÇTAN 'ATİLLA İÇİN TERÖR SUÇLAMASI YOK' UYARISI

Başsavcılığın Eylül 2014 tarihinde Zarrab’ın e-posta hesaplarında ulaştığı eski İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad’a hitaben yazılmış ‘ekonomik cihat’ başlıklı mektubun duruşmada Atilla aleyhine kanıt olarak kullanılmasına yönelik itirazlar da reddedildi. Hâkim Berman, buna karşılık savcılığın Atilla hakkında bir terör suçlaması olmadığını dikkate almasını istedi.

SON BİR OTURUM DAHA YAPILACAK

İtirazların hepsini karara bağlayamayan Berman, savcılık makamıyla Atilla’nın avukatlarını diyaloğa davet etti. Berman, taraflar arasındaki teknik ihtilafları gidermek için jürili duruşmaların başlamasından önce 22 Kasım’a son bir oturum koydu.

GÜLEN-HÜKÜMET İLİŞKİLERİ İÇİN BİLİRKİŞİ İSTEDİ

Yargıç Berman ayrıca taraflardan, Fetullah Gülen ve Türk hükümeti arasındaki ilişkiyi ve farkları anlatacak bilirkişi getirmelerini istedi. Atilla’nın avukatlarından Cathy Fleming hâkim Berman’a “Son dönemde Mike Flynn ile bu dava arasında bağ kurmaya çalışan saldırılar var. Bunlarla ilgili yeni sunum yapmak istiyoruz” dedi.

ATİLLA: ZARRAB’LA İLGİLİ HİÇBİR FİKRİM YOK

Duruşma boyunca kafasını sallayarak hayal kırıklığını çevresine yansıtan Atilla, arka sırada oturan gazetecilerin “Zarrab anlaştı mı, neden yok?” soruları üzerine “Hiçbir fikrim yok. Bu mahkeme inanılmaz. Savcıların anlattıkları doğru değil” diye konuştu.

TÜRKİYE'DEKİ TANIKLAR İÇİN VİDEO-KONFERANS İZNİ

Türkiye’den Atilla için şahitlik yapacak 4 Halkbank çalışanın ABD’ye gelmekten çekindikleri için ifadelerini video-konferans yoluyla vermek istemeleri üzerine Başsavcı Yardımcısı Michael Lockard “Böyle bir konuda söz konusu ülkenin resmi makamlarının onayı gerekiyor. Türk Adalet Bakanlığı’na yazdık, yanıt bekiyoruz” dedi.

ATİLLA'NIN AVUKATINDAN AÇIKLAMA ÇOK İMALI AÇIKLAMA

Atilla'nın avukatlarından Rocco duruşma sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada kinayeli bir şekilde, "Zarrab'ı ABD lehine tanık sandalyesinde görmekten memnuniyet duyacağını" ifade ederken, bunun olması halinde Zarrab'ın güvenilirliğini sorgulayabileceğini söyledi. 

İnternet Haber

Reza Zarrap Gülen ABD
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Özbekistan'ın İlk Nükleer Güç Santralinde Temel Atıldı
Özbekistan'ın İlk Nükleer Güç Santralinde Temel Atıldı
Kırgızistan'da Cengiz Aytmatov Anıldı
Kırgızistan'da Cengiz Aytmatov Anıldı