Advert

Kerkük Valisi: "Peşmerge Kerkük'e Dönmeyecek"

Kerkük'ün peşmerge işgalinden kurtarılması sonrası göreve gelen Kerkük Valisi Rakan Sait, Kerkük'te Irak hükümetine bağlı olmayan güçlerin bulunmayacağını belirtti.

Kerkük Valisi:

Kerkük'ün peşmerge işgalinden kurtarılması sonrası göreve gelen Kerkük Valisi Rakan Sait, Kerkük'te Irak hükümetine bağlı olmayan güçlerin bulunmayacağını belirtti. Kerkük'ün Irak ordusu tarafından ele geçirilmesinden sonra peşmerge ile görev paylaşımı yapılıp yapılmayacağı tartışılıyordu.

Türkmeneli Cephesi haber sitesine göre Vali Sait,  devlete bağlı olmayan güçlerin anayasaya aykırı olduğunu belirterek, Irak hükümetinin dışında hiçbir gücün kararlarının kabul edilemeyeceğini söyledi. Kerkük Valisi Rakan Sait kesin bir açıklama ile peşmergenin kente geri dönmesinin söz konusu olmadığını açıkladı.

Vali Sait "16 Ekim'den önce IKBY'e (Irak Kürt Bölgesel Yönetimi) bağlı güçler döneminde, vatandaşları kaçırma, hırsızlık, hukuksuz tutuklama gibi problemler yaşandı. Bunların tekrar yaşanmaması için parti güçlerinin büro açmalarına izin veremeyiz. Vatandaşlarımız bugünlerde devlet ve kanunun yeniden döndüğünü hissediyor. Irak Ordusu’nun 16 Ekim’de düzenlediği operasyonda yapılan propagandalar doğrultusunda vatandaşlar evlerini terk etti. Çatışmada evler yıkılabilir ama burada kimse hayatını kaybetmedi” dedi.

QHA

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Özbekistan'ın İlk Nükleer Güç Santralinde Temel Atıldı
Özbekistan'ın İlk Nükleer Güç Santralinde Temel Atıldı
Kırgızistan'da Cengiz Aytmatov Anıldı
Kırgızistan'da Cengiz Aytmatov Anıldı