Advert

Erdoğan: Müslümanlar Olarak İhmal Ettiğimiz Durumların Başında Kadınlarımız Geliyor

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Müslümanların ihmal ettikleri durumların başında kadınların geldiğini söyledi ve "Dinimizde emredilen belli. Müslüman'ın çoğalması şart" ifadesi kullandı.

Erdoğan: Müslümanlar Olarak İhmal Ettiğimiz Durumların Başında Kadınlarımız Geliyor

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde Genç Kadınlar Liderlik ve Girişimcilik Programı Sertifika Töreni'nde konuşan Erdoğan'ın açıklamalarından satırbaşları şöyle:

 

  • Myanmar'ı, Arakan'ı yaşıyoruz. Acaba İslam dünyasının bütün ortakları burada aynı hissiyatı duyuyor mu? Duymuyor. Birleşmiş Milletler'de, bu yıl Genel Kurul'da bu işi gündeme getirdik. Genel Kurul'daki bu gündemde devlet başkanı olarak ne yazık ki iki devlet başkanı vardık, bir ben bir de İran. Başbakan olarak sadece Bangladeş Şeyh Hasina, bir de Endonezya'dan Cumhurbaşkanı Yardımcısı, bir de Pakistan Başbakanı vardı. Bu kadar basit mi bu iş? Bu kadar parmak ucuyla tutulacak bir durum mu?… Ama ne yazık ki böyle. Yani yüz binler ölüyor, Müslüman kardeşlerin ölüyor, umurunda değil.

'ILIMLI İSLAM'IN PATENTİ BATIYA AİT'

Son zamanlarda ılımlı İslam'ı köpürttüler. Ilımı İslam'ın patenti batıya ait. Belki de o ifadeyi kullanan şahıs, bu aittir diye düşünüyor olabilir. Ne oldu da bu üflendi? Mesele İslam'ı zaafa düşürmek. Bizim dinimizin ılımı, ılımsız bir yanı yok. Sen daha, 'ılımlı İslam' diyorsun, bir bayana araba kullanma müsaadesi vermiyorsun. Nasıl ılımlı İslam bu. İslam'da buna mani bir hüküm var mı? Yok. Demek ki herhalde bundan sonra yapacaklar. Şu ana kadar yok. Böyle bir anlayış olamaz.

 

'KADIN ELİ DEĞMEYEN İŞ EKSİKTİR'

  • İslam, Allah’tan başka hiçbir gücün kulluğuna izin vermeyerek, insanı özgürleştiren ve zincirlerinden kurtaran bir dindir. Kadın eli değmeyen iş, eksiktir, yarımdır. Kadınlarımızın önündeki engelleri kaldırmak için büyük adımlar attı. Modern yapıyı İslam düşmanlığı olarak algılayan, sözde elitist özde lümpen bir gruba rağmen kadınlara haklarımızı teslim etme mücadelesi verdik.

'KİMSE DÜŞÜNCELERİNDEN DOLAYI ÖTEKİLEŞTİRİLMİYOR'

  • Müslüman kadın iyi bir anne olduğu kadar, yeri geldiğinde çığır açan bir ilim insanı, siyasetçi, öğretmen, hatta yeri geldiğinde atılgan bir savaşçıdır. Bugün Türkiye’de hiç kimse inançlarından, hayat tarzlarından ve düşüncelerinden dolayı ötekileştirilmiyor. Başı açık veya örtülü her kadınımız istedikleri her alanda özgürce çalışabiliyor.

'MÜSLÜMANLARI EVE KAPATMA ANLAYIŞI VİRÜS GİBİ YAYILIYOR'

 

  • Batı'daki karamsar tablonun en büyük mağduru Müslüman kadınlar. Başörtüsü yasakları Avrupa ülkelerinde giderek yaygınlaşıyor. Bir dönem ülkemizde olduğu gibi kamusal alan, özel alan kurnazlığı ile Müslüman kadınların hayata katılımları engellenmeye çalışılıyor. Müslüman kadınları evlerine hapsedecek bir anlayış virüs gibi yayılıyor. Bugün çoğu Avrupa ülkesinde bilhassa başörtülü kadınların istihdama katılabilmesi, hatta bazı yerlerde eğitim imkanları önemli ölçüde sınırlanmış durumdadır. Hemen her fırsatta bize demokrasi ve insan hakları dersleri verenler kendi ülkelerinde en temel insan haklarının çiğnenmesine ne yazık ki alkış tutmaktadır. Türkiye, bu adaletsizliğe ve çifte standarda dikkat çeken az sayıdaki ülkeden biri.

'ELON'DA DA BUNU GÖRDÜM…'

 

  • Yüksek teknoloji alanındaki özgün yatırımları ile tüm dünyada dikkat çeken Elon Musk ile bir görüşmem oldu. Baktım çok heyecanlı. Kendisinin vizyonunu, hayallerini bizzat ağzından dinleme imkanım oldu. Gördüm ki her şey bir hayal ile başlıyor. Eğer hayal olmazsa ondan sonra bunu gerçekleştirebilmek mümkün  değil. İnsan hayal kurduğu müddetçe yaşar. Hiç kimsenin hayalinizi çalmasına izin vermeyin. Buradaki tüm kardeşlerimin meseleye bu açıdan yaklaşmalarını, özgüven sahibi olmalarını, Elon'da da bunu gördüm. "Bir ara ben tükendim" diyor, "Bittim, artık para kalmadı bende" diyor. "Yılmadım, azmettim, kapılar açıldı ve şu andaki duruma geldim" diyor.
  • Türkiye'nin mücadelesi özünde antiemperyalist bir mücadeledir. 

'BMGK'NIN YAPISI ADİL DEĞİL'

 

  • Her inanç grubunun, her etnik grubun yer aldığı bir Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kuralım. Dünya kendini Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinde görsün. Şu anda dünyanın tüm ülkeleri Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde kendini görmüyor. Böyle bir yapı adil bir yapı olamaz. Bunu görmemiz lazım.
  • Dinimizde emredilen belli. Müslüman'ın çoğalması şart.

SPUTNİK

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kazakistan'ın Bağımsızlığının 27. Yıl Dönümü
Kazakistan'ın Bağımsızlığının 27. Yıl Dönümü
Kırgızistan'da
Kırgızistan'da "8. Uluslararası Kısa Film Festivali" Başladı