Advert

Erdoğan’dan Şehircilik Yorumu: Beton, Beton, Beton

Cumhurbaşkanı Erdoğan şehircilik şurasında konuştu. Cumhurbaşkanı, "Günümüz şehirleri insana huzur vermiyor. Beton beton beton orada ruh yok, huzur yok" diye konuştu.

Erdoğan’dan Şehircilik Yorumu: Beton, Beton, Beton

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşmalarından satır başları:

Yapı teknolojilerindeki yeniliklerle beraber yüzlerce katlık binaları tasarlayabiliyor, kısa zamanda inşa edebiliyoruz. Paylaşma kültürü yerini tahakküme bıraktı. Modern insanın bu gücü adeta güç zehirlenmesine yol açtı, yabancılaşmayı getirdi. Zihinsel yozlaşmanın etkilerini en çok hissettiğimiz alanların başında şehircilik geliyor. Göreve geldiğimde İstanbul’daki gecekondu sayısı 640 bindi. Görevi bırakıtığımda bu sayı 110 bine düşmüştü. Tabi bunların içerisinde kaçak yapılaşma da ayrıca var. O günden bu güne gecekondulaşma devam ediyor. İnsan inşa ettiği şehirlerde kendini de ortaya koyar, kendini de gösterir. Hayata nasıl bakıyorsak şehirlere de öyle şekil veririz. Tasavvurumuz nasılsa inşa ettiğimiz şehirlerin mimarisi de öyledir.

’10 YILDA SORUNLARI HAL YOLUNA KOYDUK’

Günümüz şehirleri insana huzur vermiyor. Beton beton beton orada ruh yok, huzur yok. Güneşten nasibini almak önemlidir. Sorunların kaynağını doğru tespit etmek çözümün ilk kaynağıdır.  Üzerinde oturduğumuz binlerce yıllık birikim tüm hoyratlığımıza rağmen mümbittir. Şehirleşme hızındaki büyük artışa rağmen geçtiğimiz 10 yılda sorunları hal yoluna koyduk.

Türkiye’de dünün ihtiyacı kısa sürede büyük miktarda konut üretip milletin talebine cevap vermek. İşte TOKİ bunu yaptı. Hayatlarında tek bir ağaç dikmedikleri halde dünyanın en çevreci insanı geçinenleri artık dikkate almıyorum. İstanbul’da AKM binasının yeni haline tahsis edersiniz hemen mühendisler odası bununla ilgili müracatta bulunuyor.

2019 AKM’NİN BİTTİĞİ YIL OLACAK

Nereye müracat ederseniz edin inşallah 2019 AKM’nin bittiği yıl olacaktır. Ne yaparsanız yapın. 2019 o dev binanın yapıldığı yıl olacak. Böyle yapa yapa 10 yılımızı yediniz. Size artık tahammül yok. Buralar benim şahsım için yapılan yerler değil.

Oralar milletin evi. Bizim bu ülkede ‘Bir zamanlar falancalar geldi gitti gerçekten güzel eserler bıraktılar’ dedirtmemiz lazım. Farklı ülkelerden devlet başkanları caddede karşılama töreni yapıyorduk ya. Şimdi ondan kurtulduk. Milletimiz sözümüz var. Ülkemizi muhasır medeniyet seviyesinin üzerine çıkaracağız. Bize takoz olmaya çalışanları ise 15 yıldır yaptığımız gibi kendi sığ sularında bırakıp yolumuza devam ederiz.

Dünyada şehirlerde yaşayan nüfus ortalaması yüzde 54’tür. Şehirlerimizin önümüzdeki dönemde daha da kalabalık olacağını tahmin etmek zor değil. Mevcut politikalarımızla buraya kadar geldik. Her alanda olduğu gibi şehircilikte de nitelik odaklı bir anlayışı merkeze almamız gerekiyor. İnsanı merkeze almadan fırsatı odak noktası yapmadan şehircilikte arzu ettiğimiz yere varamayız.Başta bakanımız olmaz üzere emeği geçenleri tebrik ediyorum.

HbaberTürk

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kazakistan'ın Bağımsızlığının 27. Yıl Dönümü
Kazakistan'ın Bağımsızlığının 27. Yıl Dönümü
Kırgızistan'da
Kırgızistan'da "8. Uluslararası Kısa Film Festivali" Başladı