Advert

Kazakistan'da Uygurların Yaşadıkları Yerlerin Adları Değiştirilmeyecek

Kazakistan yönetiminin son aylarda yürürlüğe koyduğu Sovyetler Birliği zamanında verilen ve Kazak Türkçesi olmayan bazı yer adlarını değiştiriyor.

Kazakistan'da Uygurların Yaşadıkları Yerlerin Adları Değiştirilmeyecek

Kazakistan yönetiminin son aylarda yürürlüğe koyduğu, Sovyetler Birliği zamanında verilen  ve Kazak Türkçesi olmayan Rusça bazı yer adlarının değiştirilimesi uygulamasında, Uygur Türklerinin yaşadığı Uygur ilçesinin adının değiştirilmeyeceği ve eskiden olduğu gibi Türkçe  Uygur adı  ile anılmaya devam edileceği açıklandı.

Özgür Asya radyosunun, Kazakistan’da yayın yapar Uyghur Today adlı haber sitesine dayanarak verdiği haberde, Alma-Ata Valisi Amandık Batalov’un geçtiğimiz hafta gazetecilere yaptığı açıklamada, Uygur Türklerinin yaşadıkları ilçenin adının değiştirilmeyeceğini duyurdu.

Bir gazetecinin Alma-Ata Valisi Batalov’a, Uygurların yaşadıkları ilçelerin, Uygur olan adının değiştirileceği söylentileri olduğunu ve bu konuda ne düşünüldüğü sorusuna,

”Uygur İlçesinin adının değiştirilmesi şimdilik söz konusu değil. İleride böyle bir sorun ortaya çıkarsa, o zaman  gündeme gelebilir.  Ancak, şu anda bizim böyle bir düşüncemiz yok.” diye kaydetti.

QHA

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kazakistan'ın Bağımsızlığının 27. Yıl Dönümü
Kazakistan'ın Bağımsızlığının 27. Yıl Dönümü
Kırgızistan'da
Kırgızistan'da "8. Uluslararası Kısa Film Festivali" Başladı