Advert

İzlenme Rekoru Kıran Kazakça Şarkı Amerika’yı Fethetti

7’den 70’e tüm Kazakistan’ın “Jok, jok” (“Yok, yok”) diye söylediği “Kayda?” (“Nerede?”) şarkısı Amerika Birleşik Devletleri’nde de seslendirildi.

İzlenme Rekoru Kıran Kazakça Şarkı Amerika’yı Fethetti

Kazakistanlı yapımcı Timur Balımbetov, Abby Gilbert isimli ABD’li tiyatro aktrisi ile beraber  seslendirdiği Kazakistanlıların gönlünü fetheden virus şarkının cover versiyonunu yayınladı.

Bayımbetov’e göre, Güney Karolina’da ünivesite okuyan Abby Gilbert, müzikal tiyatro bölümünde eğitim görüyor. Bir zamanlar anne-babasıyla Kazakistan’ın Almatı şehrinde yaşayan Gilbert, Bayımbetov ile Almatı’da bir müzikalda oynarken tanışıyor. Abby’nin, Kazakça bilmemesine rağmen kendi parçasını neredeyse şivesiz seslendirdiği dikkat çekiyor. Bayımbetov’un sosyal medya hesaplarında yayımlanan video, birkaç günde 19 bin kişi tarafından izlendi.

“Kayda?” şarkısı klipinin yapımcısı olduğunu belirten Balımbetov, Abby Gilbert’e şarkı sözlerini Latin harfleri ile yazarak verdiğini ve daha önce video görüşmeleri sırasında birkaç kez beraber seslendirdiklerini ifade etti. Kendi parçasını Astana’da, Gilbert’in ise Güney Karolina’daki evinde seslendirdiğin ifade eden Balımbetov, videoyu Ağustos ayında kaydettiklerini, ancak yayınlamayı unuttuklarını kaydetti. Geçen hafta Abby’nin kendisine “Videoyu yayınlamayı unutmuşuz, benim Kazakçamı beğendiysen yayınlayalım.” diye mesaj attığını dile getiren Bayımbetov, videoyu facebook üzerinden paylaştığında bu kadar ilgi göreceğini tahmin etmediğini belirtti.

 

Sanatçı Yerke Yesmahan’ın seslendirdiği şarkı, Haziran ayının ilk haftasında, EXPO 2017 fuarı öncesi, yayınlanmıştı. Sosyal medyada “virus şarkı” olarak nitelendirilen şarkının klipi ise ilk haftada 1.5 milyon kez izlenmişti. Çıktığı günden bu yana sadece müzik kanalı Gakku TV’nin youtube sayfasında klip 32 milyon kez görüntülenmişti.

Özel olarak Yerke Yesmahan için yazılan şarkıda, sanatçının kendi denkini aradığını, yalnız  Astana’da, Almatı’da, Aktöbe’de ve Çimkent’te (Kazakistan’ın en büyük 4 şehri) bile bulamadığı belirtiliyor.

 

kazakistan.kz

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kazakistan'ın Bağımsızlığının 27. Yıl Dönümü
Kazakistan'ın Bağımsızlığının 27. Yıl Dönümü
Kırgızistan'da
Kırgızistan'da "8. Uluslararası Kısa Film Festivali" Başladı