Advert

Rusya, AİHM Üyeliğini Dondurmayı Planlıyor

Bazı iddialara göre Rusya Federasyonu, AİHM üyeliğini dondurmayı planladığı gibi Avrupa Konseyi'ne yapılan ödemeleri de azaltmak istiyor.

Rusya, AİHM Üyeliğini Dondurmayı Planlıyor

Rusya’nın, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) üyeliğini dondurabileceği ve Avrupa Konseyi'ne ödemeleri azaltabileceği iddia edildi.

Basında çıkan haberlere göre Rusya Federasyonu Avrupa Konseyi’ne yapılan toplam ödemeleri, mahkemenin çalışmaları için öngörülen miktara karşılık gelen 7-10 milyon dolar kadar azaltmayı planlıyor. Rusya Federasyonu hükümetinin, AİHM yargıçlarının seçimi sırasında Moskova'nın oy kullanma hakkının geri verilmemesi durumunda bu tür önlemler alacağı belirtiliyor.

Rusya'da, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin egemen devletlerin haklarını ihlal ettiğine inanıldığı ifade edilirken, Rusya Federasyonu Konseyi Dışişleri Komisyonu Başkan Yardımcısı Vladimir Cabarov, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinden ayrılma ihtimalini olumsuz bir gelişme olarak değerlendirmediğini söyleyip Rusya'nın AİHM’ye üye olmadığı 1990'larda "hayatın oldukça normal olduğunu” savundu.

QHA

Rusya AİHM
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Azerbaycan'ın Türkiye'ye Yatırımları 20 Milyar Dolara Çıkacak"
Kazakistan, Sağlık Verimliliği Konusuda ABD ve Rusya’yı Geçti
Kazakistan, Sağlık Verimliliği Konusuda ABD ve Rusya’yı Geçti