Advert

ABD’li Milyarder, Trump’ı Görevden Almak İçin Kampanya Başlattı

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Kaliforniya eyaletinde ikamet eden milyarder Tom Steyer, Devlet Başkanı Donald Trump’ın impeachment (yargı yolu) ile görevinden alınması için internette kampanya başlattı.

ABD’li Milyarder, Trump’ı Görevden Almak İçin Kampanya Başlattı

Steyer, twitter sayfasından yaptığı çağrıda,

“Trump, bizim Anayasamıza, bizim özgürlüğümüze ve bizim hayatımıza tehdit ediyor. İmpeachment prosedürünü başlatmanın zamanı geldi. Bize katılın.”

diye ifade etti.

Mesaja eşlik eden videoda ise Steyer, neden impeachment kampanyasını başlattığını anlattı. Steyer’e göre Trump, ABD’yi nükleer svaşın eşiğine getirdi, yasaları ihmal etti, yabancı hükümetlerden para aldı ve medyayı tehdit etti.

Steyer videoda, impeachment ilan etmekle “tehlikeli başkan” dediği Trump’ın görevinden alınması gerektiğini ifade ederek, “Bunlar sebep değilse, niye dönüştü bizim hükümet?” diye soru yöneltti.

Steyer’in needtoimpeach.com sitesinde yayımladığı açıklamasında ise, ABD Başkanı Donald Trump’ın impeachment ile görevinden alınması için tüm vatandaşların çağrı (petition) imzalamasını istedi. Açıklamada, “Trump’ın iyi bir başkan olacağına inanmak için tam olarak sıfır neden var.” denildi.

Steyer, açıklamasının sonunda, tüm valileri, başkanların ve diğer siyasetçileri Trump’ı görevden alma ile ilgili tutumunu en kısa sürede belirlemeye çaığırdı.


Bu olay, ABD vatandaşlarının, mevcut devlet başkanının görevden alınmasını talep ettiği ilk olay değil. Bu yılın Mayıs ayında Kongre Üyesi Al Green, ABD Kongresi’nde Trump için impeachment prosedürünü başlatmaya çağırmıştı. Hatırlarsanız bu skandal, Federal Soruşturma Bürosu (FBI) başkanı James Comey’in görevinden alınmasıyla başlamıştı. Comey’in azledimesinin resmi nedeni “etkin bir şekilde yönetememe” olarak gösterilmişti. ABD basınında ise James Comey’in, başkanlık seçimlerinde Trump zaferine katkıda bulunduğu iddia edilen Rus hackerlerin müdahalesini soruşturması nedeniyle görevinden alındığı ileri sürülmüştü. Al Green, Temmuz ayında impeachment talebini yine tekrarlamıştı. Green, bu sefer diğer bir Kongre üyesi Demokrat Partisi’nden Brad Sherman ile birlikte hareket etmişti. Kongre üyeleri, Donald Trump’a atfedilen Rusya ile ilişkilerinin soruşturulması sırasında birtakım engeller çıkarıldığını öne sürmüştü.

Impeachment olayı, ABD’de vatan hainliği suçu ile rüşvet veya diğer ciddi suçlarla suçlanan federal çalışanların görevden alınmasını öngörür. Böyle bir suçu formüle etmek veya suçlamada bulunmak ayrıcalığına ABD Kongresi alt meclisi Temsilciler Meclisi sahip. Duruşmalar ise, ABD Yüksek Mahkemesi Baş Yargıcı’nın başkanlığında Kongre’nin üst meclisi Senato’da yapılır. Bir yetkiliyi görevden alma kararı, ancak mevcut senatörlerin üçte ikisi suçlamayı oylamada desteklemesi durumunda alınır.

ABD tarihinde devlet başkanı için impeachment prosedürü üç kez başlatıldı. 1868 yılında Başkan Andrew Johnson, Savaş Bakanı’nı yasadışı olarak istifa etmekle suçlandı. 1998-1999 yıllarında Bill Clinton’ karşı, yalancı şahitlik ile adaletin yerine gelmesinin engellendiği gerekçesiyle impeachment prosedürü başlatıldı. Her iki durumda da Senato, devlet başkanlarının beraatine karar verdi. Richard Nixon ise, 1974 yılında Senato’da duruşmalar başlamadan önce istifa etti. İkinci başkanlık döneminde meydana gelen Watergate Skandalı ile Nixon’ın çevresi ve bizzat kendisi suçlanmıştı.

Kazakistan.kz

ABD Başkanı Donald Trump Milyarder Tom Steyer İmpeachment
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Özbekistan'ın İlk Nükleer Güç Santralinde Temel Atıldı
Özbekistan'ın İlk Nükleer Güç Santralinde Temel Atıldı
Kırgızistan'da Cengiz Aytmatov Anıldı
Kırgızistan'da Cengiz Aytmatov Anıldı