Advert

Avrasya Ekonomik Birliği'nde Kriz

Kırgızistan, Kazakistan ile Avrasya Ekonomik Birliği (AEB) çerçevesindeki karşılıklı yardım anlaşmalarını geçersiz olduğunu açıkladı.

Avrasya Ekonomik Birliği'nde Kriz

Kırgızistan, Kazakistan ile Avrasya Ekonomik Birliği (AEB) çerçevesindeki karşılıklı yardım anlaşmalarını geçersiz olduğunu açıkladı. Kırgız yetkililerin aktardığına göre karar tasarısı hali hazırda meclise gönderildi.

24.kg haber ajansının haberine göre 2016'da imzalanan Avrasya Ekonomik Entegrasyonu koşullarında ekonomik işbirliğinin geliştirilmesi konusunda Kazakistan ile yapılan anlaşmaların feshine ilişkin bir tasarı meclise gönderildi. Tasarı genel kuruldan, meclis sözcüsünün imzasına gönderilecek ve daha sonra uluslararası ilişkiler ve güvenlik komitesine gönderilecek.

Kazakistan AEB entegrasyonu için Kırgızistan'a 100 milyon dolarlık yardımda bulunacaktı. Bişkek ve Astana arasındaki önceki anlaşmaların bozulmasına ilişkin belgelerin Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev'in Kırgızistan Cumhuriyeti'nin komşu devletin desteğine ihtiyacı olmadığını ifade etmesinden sonra meclise sunulduğu biliniyor.

Seçim öncesi yaşanan politik krizler AEB'in sorgulanan etkinliğine iyice gölge düşürdü. AEB ülkeleri arasında düşen ticaret hacminin yanı sıra Kazak-Kırgız sınırının geçtiğimiz günlerde durma noktasına gelmesi birliğin ekonomik birliğinin ne kadar zayıf olduğunu göstermişti.

Kırgızistan cumhurbaşkanlığı seçimlerinden Atambayev'in desteklediği aday Sooronbay Jeenbekov'un çıkması Kazak ve Kırgız liderleri arasındaki gerilimin devam etmesi yönündeki kaygıları arttırdı.

QHA

kırgızistan kazakistan avrasya ekonomik birliği
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kazakistan'ın Bağımsızlığının 27. Yıl Dönümü
Kazakistan'ın Bağımsızlığının 27. Yıl Dönümü
Kırgızistan'da
Kırgızistan'da "8. Uluslararası Kısa Film Festivali" Başladı