Advert

Başbakan İsakov: Çözülmeyecek Mesele Yoktur

Kırgızistan Başbakanı Sapar İsakov, dün (18 Ekim) Astana’ya yaptığı çalışma ziyareti çerçevesinde Kazakistan Başbakanı Bakıtcan Sagintayev ile görüşmelerde bulundu.

Başbakan İsakov: Çözülmeyecek Mesele Yoktur

Başbakanlık Basın Merkezi’nden yapılan açıklamaya göre, görüşmede ikili ekonomik işbirliğin güncel konuları ele alındı.

Dar ve geniş formatta görüşmelerde bulunan taraflar, Avrasya Ekonomik Birliği (AEB) ve Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) ile ilgili norm ve kuralları göz önüne alarak, sınır, ulaştırma, bitki sağlığı ve veterinerlik kontrolü, gümrük ve vergi konularını görüştü.

Kırgızistan ile Kazakistan arasındaki kardeş ilişkilerin daima güçlendirilmesi gerektiğine dikkat çeken Başbakan İsakov, ikili ilişkilerin daha da gelişeceği umudunu dile getirirken, “Çözmemiz gereken birkaç mesele var. Ülkelerimiz bir Ekonomik Birliğin üyeleridir. Yapıcı bir diyaloga hazırız. Çözülmeyecek hiçbir sorun yoktur, tüm problemler yapıcı bir şekilde çözülmelidir.” diye vurguladı.

Sapar İsakov’un Astana’ya gerçekleştirdiği ziyaretin başbakanlık görevindeki ilk ziyareti olduğuna dikkat çeken Kazakistan Başbakanı Sagintayev, iki ülke arasındaki ilişkilerin çok güçlü olduğunu vurgulayarak, “Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'in belirttiği gibi, iki kardeş devlet arasındaki ilişkiler her şeyde, yani bölgede etkili ve karşılıklı yarar sağlayan bir işbirliğine örnek olmalıdır. Günümüzde Kazakistan'da sermayeli yaklaşık 700 şirket faaliyet göstermektedir. Ayrıca, karşılıklı ticaret büyüyor, bu yılın 7 aylık dönemindeki büyümesi % 28 olarak gerçekleşti.” ifadelerini kullandı.

Buna ek, Kazakistan Başbakanı, Kırgızistan’da cumhurbaşkanlığı seçimlerin başarılı şekilde yapılmasından dolayı Kırgız heyetini tebrik etti.

Toplantı sonrasında, Kırgızistan ve Kazakistan Hükümet Başkanları, 19 Ekim saat 00:00'dan itibaren, yolcu taşıtları, araba ve boş kargo araçları bulunan bireylerin Kırgızistan-Kazakistan sınırından düzenli olarak geçmelerini sağlama konusunda anlaştılar.

Buna ek olarak, AEB ve DTÖ ile ilgili kural ve düzenlemeleri göz önüne alınarak, ikili ekonomik işbirliği ve sınır, ulaştırma, bitki sağlığı ve veterinerlik kontrolü, gümrük ve vergi alanlarında işbirliği meselelerini çözmek üzere Kırgızistan ve Kazakistan'ın’ın Birinci Başbakan Yardımcıları başkanlığında bir çalışma grubu oluşturma konusunda anlaşmaya varıldı. Çalışma grubu, 5 gün içinde müşterek bir "yol haritası" hazırlamakla görevlendirildi.

Tarafların, "Yol Haritası" nın kabulünden sonra, ulaşılmış olan anlaşmaların sıkı bir şekilde uygulanmasını, kurulu normların ve kuralların ihlal edilmesini önlemeyi taahhüt ettiği de kaydedildi.

Kabar

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
"Azerbaycan'ın Türkiye'ye Yatırımları 20 Milyar Dolara Çıkacak"
Kazakistan, Sağlık Verimliliği Konusuda ABD ve Rusya’yı Geçti
Kazakistan, Sağlık Verimliliği Konusuda ABD ve Rusya’yı Geçti