Advert

“Kırım Tatar Türk Özerkliği Ukrayna’nın Yükümlülüğüdür”

Eski Ukrayna milletvekili Stepan Gavriş, Kırım Tatar Türk halkına milli özerkliğin verilmesi gerektiğini ifade etti.

“Kırım Tatar Türk Özerkliği Ukrayna’nın Yükümlülüğüdür”

Eski Ukrayna milletvekili Stepan Gavriş’e göre Kırım Tatar Türkleri'nin milli özerkliğinin oluşturulması saldırgan Rusya’ya güçlü bir cevap olacak.

Radyo Hayat’a konuşan Stepan Gavriş, “Bu fikri destekliyorum ve Kırım Tatar Türkleri'ne,kendi topraklarına, özerkliğine sahip olan bir halk statüsünün verilmesi gerektiğini düşünüyorum. Bence kültür ve etnik özerkliğin verilmesi gerekiyor. Bana göre bu, bizim en önemli tarihi ve şimdiki müttefikimize olan borcumuz. Bu Rus saldırganının yürüttüğü hibrit savaş ortamında çok güçlü bir karşılık olacaktır.” ifadelerini kullandı.

Bilindiği gibi Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, 14 Mayıs’ta yaptığı açıklamada, Ukrayna Anayasasına Kırım’da Kırım Tatar Türkleri'nin milli özerkliğinin kurulmasına ilişkin değişiklik getirmeye hazır olduğunu ifade etmişti.

Anayasa Komisyonu, Mayıs ayında düzenlediği toplantıda, Kırım Tatar Türk halkının kendi kaderini tayin etme hakkı ile ilgili “Kırım Özerk Cumhuriyeti” adlı 10. bölümde yapılacak değişiklik ve eklemeleri hazırlayacak çalışma grubunu oluşturmuştu.Grup,Kırım Tatar Milli Meclisi temsilcileri, siyasetçiler ve uluslararası hukuk ve demokrasi konusundaki uzmanlardan oluşuyor.

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Başkan Yardımcısı, Ukrayna milletvekili Georgiy Logvinskiy, anayasada Kırım’a,Kırım Tatar Türkleri'ne milli veya kültürel özerklik statüsünün verilmesinin Kırım’daki Kırım Tatar Türkleri için güçlü pozitif bir sinyal olacağı ve onları Ukrayna etrafında birleştireceği fikrini paylaşmıştı.

QHA

Kırım Tatar Türk Özerkliği Ukrayna Rusya Petro Poroşenko Stepan Gavriş
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kazakistan'ın Bağımsızlığının 27. Yıl Dönümü
Kazakistan'ın Bağımsızlığının 27. Yıl Dönümü
Kırgızistan'da
Kırgızistan'da "8. Uluslararası Kısa Film Festivali" Başladı