Advert

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan AB'ye Rest: Minderden Kaçan Biz Olmayacağız

Cumhurbaşkanı Erdoğan Polonya Cumhurbaşkanı Duda ile ortak basın toplantısı düzenledi. AB'ye resti çeken Erdoğan "Ben hep şunu söylüyorum, diyorum ki 'Almayacaksanız açıklayın şu işi, bilelim. Biz de 'Minderden kaçan biz olmayacağız' diyoruz. Onların kararını bekliyoruz"dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan AB'ye Rest: Minderden Kaçan Biz Olmayacağız

Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda Türkiye'nin AB üyeliğine destek verdiklerini belirterek,"Türkiye ile AB'nin her zaman aynı istikamette olduğuna inanıyorum. Türkiye uzun süredir müzakerelere katılıyor. Bu istikamette Türkiye çok çaba sarf etti. Türkiye, AB'nin çok önemli bir partneridir, bunu kimseye açıklamak zorunda değilim"diye konuştu.

Polonya'nın başkenti Varşova'ya giden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Polonya  Cumhurbaşkanı Andrzej Duda tarafından resmi törenle karşılandı. İki cumhurbaşkanının karşılama töreninde yer alan bazı ülkelerin  büyükelçilerini selamlamaları sırasında askeri bando Dede Efendi'nin "Ey büt-i  nev eda" isimli eserini çaldı. Askeri geçit törenini de izleyen Erdoğan ve Duda daha sonra baş başa  ve heyetlerarası gerçekleştirecekleri görüşmeye geçti. İki lider Türkiye-Polonya İş Formu'na da başkanlık etti. Erdoğan iş formunda yaptığı konuşmada iş adamlarını Polonya'da yatırım yapmaya çağırdı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Toplantıda Cumhurbaşkanı Erdoğan konuştu. "Gerek siyasi gerek ekonomi ticari alanda iş birliğini görüşme fırsatı bulduk" diyen Erdoğan'ın konuşmasının satır başları şöyle: Türkiye olarak Polonya'nın BMGK geçici üyeliğinin hayırlı olmasını temenni ediyorum. Bu konudaki desteğimiz tamdır. Bu süreçte dayanışmamız tam olarak olacaktır. Birçok sektörde ilişkilerimizi geliştirmemiz mümkün. Enerji konusunu ele alma imkanımız oldu. Barış ve dayanışma içerisinde geçen bir dostluğumuzvar. Enerji konusunda görüşmelerimiz oldu.  Özellikle şu anda, 80 milyon Türkiye'nin, 38 milyon Polonya'nın nüfusu var. Bu ciddi potansiyel ikili ticaret hacmimizi arttırabilir. Şu anda 6 milyar dolar gibi bir seviyedeyiz. Ama bu rakam bu iki ülke için düşük bir rakam. Bunu 10 milyar dolara çıkarmalıyız. Bu ticaret kazan-kazan esasına dayalı olarak devam edecektir. Birçok sektörde bunu geliştirebiliriz.  Enerji konusunu ele alma imkanımız oldu. Biz enerjide tedarikçi bir ülke değiliz. Transit noktasında bir ülkeyiz. Adeta bir dağıtım merkeziyiz, böyle bir özelliğimiz var. Polonya'nın da tüketici olmanın yanısıra, kömür madenleri konusunda ciddi bir potansiyeli var. Enerjisinin ciddi bir kısmını buradan karşılama şansı var. Biz de enerjimizin bir kısmını termik santraller vasıtasıyla kömürde elde etmek niyetindeyiz.Enerjide dışa bağımlığımız azalttık ama bağımlılık çok kötü bir şey. Polonya çok yaşadı ama şu an küllerinden doğmuş bir ülke. 

AB'Yİ ELEŞTİRDİ 

Fakat Polonya AB'de ama biz alınmıyoruz. Türkiye AB'ye hala alınmadı. Bizim müracaatımızdan sonraki süreçte alınan ülkelerin birçoğunun bizimle mukayese edilebilir yanı yok. Biz diyoruz ki almayacaksınız söyleyin,minderden kaçan biz olmayalım.

İŞ ADAMLARINI POLONYA'YA YATIRIMA ÇAĞIRDI

Cumhurbaşkanı Erdoğana daha sonra düzenlenen Türkiye-Polonya İş Formu'nda konuştu. İş adamları için Polonya'nın eşsiz fırsatlar sunduğunu belirten Erdoğan, iş adamlarını polonya'ya yatırım yapmaya çağırdı. "Avrupa'nın iki büyük güçlü ve ekonomik performanslarıyla göz dolduran ülkeleri olarak aramızda kurduğumuz bu dostluğun daha da güçleneceğini umuyorum"diyen Erdoğan şunlarısöyledi: "Dünyanın 17'nci  Avrupa'nın ise 6'ncı  en büyük ekonomisi olduk. Kişibaşına milli gelirimizi 3 bin 500 dolardan 11 bin dolara çıkardık hedefimiz 25 bin dolardır. İharacat hedefimiz 500 milyar doları bulmaktır. 

Marmaray ve Avrasya Tüneli'ni hizmete açtık. İzmit üzerindeki Osmangazi Köprüsü ile mesafeyi kısaltmayı amaçlıyoruz. İstanbul'daki yeni havalimanının çalışmaları devam ediyor. Önümüzdeki yıl birinci etabını bitireceğiz. 1915 Çanakkale Köprüsü'nün de temelini attık. Kanal İstanbul'un çalışmaları da sürüyor. Her iki ülke iş adamlarından projeleri değerlendirmeleri ümit ediyoruz. 15 Temmuz gibi hain saldırının üstesinde geldik. Demokrasimiz ve ekonomimiz darbe sonrasından toparlanarak çıkmıştır. Darbe sonrası reel ekonomimizde bir zedelenme olmamıştır. Ekonomimiz yüzde 5 büyüdü. Bu sene yüzde 5'in de üzerinde"

"TÜRKİYE, AB'NİN ÇOK ÖNEMLİ PARTNERİDİR"

Düzenlenen ortak basın toplantısında özü alan Polonya Cumhurbaşkanı Duda ise Türkiye'nin AB'ye üyelik sürecine destek verdiklerini belirterek  şöyle konuştu:  "Osmanlı İmparatorluğu, hiçbir zaman Polonya'nın parçalanmasını kabul etmemiştir. Padişahın törende Lehistan'dan bir elçi geldi mi diye sorması anlatılır. Her zaman Polonya'dan gelecek bir elçi bekleniyordu. Polonya milletinin hatırladığı ikinci jest ise Polonya Parlamento binasının anahtarı Osmanlı Padişahında bulunuyordu. 120 sene boyunca Polonya bölündü, parçalandı ama Türkiye hiçbir zaman bunu kabul etmemiştir.15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili uzun uzun konuştuk. Türkiye ile AB'nin her zaman aynı istikamette olduğuna inanıyorum. Türkiye uzun süredir müzakerelere katılıyor. Bu istikamette Türkiye çok çaba sarfetti. Türkiye, AB'nin çok önemli bir partneridir, bunu kimseye açıklamak zorunda değilim. Türkiye'ye karşı büyük teşekkürlerimiz oldu, mülteci krizindeki katkılarından dolayı."

Milliyet

 

polonya türkiye ab işbirliği ekonomi
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Özbekistan'ın İlk Nükleer Güç Santralinde Temel Atıldı
Özbekistan'ın İlk Nükleer Güç Santralinde Temel Atıldı
Kırgızistan'da Cengiz Aytmatov Anıldı
Kırgızistan'da Cengiz Aytmatov Anıldı