Advert

'Kırgızistan Egemen, Bağımsız ve Demokratik Bir Ülke Olduğunu Gösterdi'

Cumhurbaşkanlığı seçimini kazanan Ceenbekov: - "Halkımın ve ülkemin karşısında büyük mesuliyet hissediyorum"

'Kırgızistan Egemen, Bağımsız ve Demokratik Bir Ülke Olduğunu Gösterdi'

Kırgızistan'da cumhurbaşkanlığı seçimlerinin galibi, iktidardaki Sosyal Demokrat Parti adayı Sooronbay Ceenbekov, "Kırgızistan, tüm dünyaya egemen, bağımsız ve demokratik bir ülke olduğunu gösterdi." dedi.

Merkez Seçim Komisyonunun dün yapılan seçimin galibini açıklamasının ardından Sosyal Demokrat Parti Genel Merkezi'nde kutlama düzenlendi.

Ceenbekov, kutlamada yaptığı kısa konuşmada, kendi takımına teşekkür ederek "Kırgızistan, tüm dünyaya egemen, bağımsız ve demokratik bir ülke olduğunu gösterdi." ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev'in politikasını sürdüreceğini söyleyen Ceenbekov, "Son 6 yılda birçok şey yapıldı. Benim görevim, tüm bunları korumak ve güçlendirmektir. Halkımın ve ülkemin karşısında büyük mesuliyet hissediyorum." diye konuştu.

Merkez Seçim Komisyonu verilerine göre, 914 bin 806 seçmenin oyunu alan Ceenbekov, yüzde 54,22 ile cumhurbaşkanlığı seçimini kazanmış oldu.

Tarım Enstitüsü mezunu olan 59 yaşındaki Ceenbekov, Sovyetler Birliği döneminde parti ilçe teşkilatı sekreterliği, devlet çiftliği müdürlüğü ve kolektif çiftlik yönetiminde yöneticilik yaptı. Üç dönem milletvekilliği yapan Ceenbekov 2007'de Tarım Bakanlığına atandı.

Ceenbekov, 2010'daki halk devriminin ardından Oş bölgesine vali olarak gönderildi. Bişkek'e 2015'te dönen Ceenbekov, Devlet Kadro Hizmetleri Başkanlığına, daha sonra da Cumhurbaşkanlığı İdaresi Başkanlığına getirildi.

Ceenbekov, cumhurbaşkanlığı adayı gösterilene kadar 14 ay boyunca başbakanlık yaptı. Başbakanlık görevi sırasında medya mensuplarına uzak tavrıyla dikkati çeken Ceenbekov, sadece görevinden ayrılacağı gün devlet televizyon kanalının konuğu olmayı kabul etti.

Seçim kampanyasında "Halkın birliği sonsuza dek" sloganını benimseyen Ceenbekov'un kardeşi Asılbek Ceenbekov milletvekilli, diğer kardeşi Cusupbek Şaripov da büyükelçi olarak görev yapıyor. 

Trt Avaz

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kazakistan'ın Bağımsızlığının 27. Yıl Dönümü
Kazakistan'ın Bağımsızlığının 27. Yıl Dönümü
Kırgızistan'da
Kırgızistan'da "8. Uluslararası Kısa Film Festivali" Başladı