Advert

Ukrayna'nın En Büyük Yatırımcılarından Biri Türkiye

Kiev’de 10 Ekim tarihinde, Ukrayna-Türkiye Yol İnşaatı Yatırım Forumu yapıldı.

Ukrayna'nın En Büyük Yatırımcılarından Biri Türkiye

Ukrayna’nın başkenti Kiev 10 Ekim tarihinde, Yol İnşaatı Yatırım Forumu’na ev sahipliği yaptı. Ukrayna Altyapı Bakanı Vladimir Omelyan forumun açılış konuşmasında, Ukrayna ve Türkiye'nin, deniz, yol inşaatı, havacılık ve transit alanlarda işbirliğinin derinleştirilmesi üzerine çalışacağını belirtti. 
 
Ukrayna’da çok sayıda Türk şirketini görmekten dolayı memnun olduğunu vurgulayan Vladimir Omelyan, “Kaliteli yollar inşa etmeyi bildiğinizden dolayı buradasınız. 2016 yılında Ukrayna’daki yolları, kapsamlı olarak yenilemeye başladık. Geçen yıl bu amaçlara yaklaşık 500 bin dolar ayrıldı. Bu yıl ise finansman, 1 milyon dolardan fazla oldu. Yol onarımı için finansmanı her yıl artırmayı planlıyoruz” diye kaydetti. 
 
Türkiye’nin, Ukrayna’daki en büyük yatırımcılardan biri olduğunu hatırlatan Uluslararası Türk Ukrayna İşadamları Derneği (TUİD) Yönetim Kurulu Başkanı Burak Pehlivan, bugünkü duruma göre, Türk şirketlerinin karayolu ve köprü inşaatı dahil olmak üzere Ukrayna’da toplam olarak 6 milyar dolar tutarında projeler gerçekleştirdiğini belirtti.

 

Yabancı yatırımcıların finansmanıyla yol onarımını yapan Ukrdorinvest devlet şirketi müdürü Yelene Krivoruçko, Türk inşaat şirketlerinin tüm gereken yeterlik kriterlerine uygun olduğuna dikkat çekti. Söz konusu kriterler arasında inşaat alanında deneyim, şirketin finansal istikrarı ve inşaat alanında ortalama yıllık devrin olması yer alıyor.
 
Yatırım forumunun açılış törenine Türkiye’nin Ukrayna Büyükelçisi, Yönet Can Tezel de katıldı.
 
Ukrayna ile Türkiye arasındaki ekonomik ilişkilerin hızla geliştiğinin altını çizen Yönet Can Tezel, “Bugün Ukrayna ile ekonomik ilişkilerimiz hızla gelişiyor. Bizler de, Ukrayna'ya yardımcı olabileceğimizi düşündüğümüz alanlarda, yap işlet devret modeli uygulamalarındaki tecrübelerimizi Ukrayna ile paylaşmaya başladık ve destek veriyoruz. Devlet yöneticileri bizi bu süreçte destekliyor. Biz Ukrayna'nın geleceğine inanıyoruz ve Türk yatırımcılarımızı da bu yönde teşvik ediyoruz. Ukrayna'yı radarınıza ciddi bir şekilde koyun. Ukrayna'nın değişmekte olduğunu görün ve yeni Ukrayna'ya göre hareket edin. Ülkedeki değişimi gören şirketlerimiz daha başarılı oluyorlar” şeklinde konuştu.
 
Bilindiği gibi, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 9 Ekim tarihinde Ukrayna’ya resmi ziyaret gerçekleştirdi. Ziyaret çerçevesinde önemli ikili anlaşmalara imza atıldı. İmzalanan anlaşmalar arasında ekonomik alanda çifte vergilendirmenin önlenmesi ve yatırımların teşviki ve korunması anlaşmaları imzalandı.

QHA

ukrayna türkiye yatırım forumu
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ABD’den İran’a Karşı Olma Çağrısı
ABD’den İran’a Karşı Olma Çağrısı
Çin’in Hoten’de 10 Ölüm Kampında En Az 300 Bin Uygur'u Esir Tuttuğu Bildirildi
Çin’in Hoten’de 10 Ölüm Kampında En Az 300 Bin Uygur'u Esir Tuttuğu Bildirildi