Advert

Astana'da Yeni Gelişmiş Hafif Raylı Sisteme İlişkin İlk Görseller

Kazakistan'ın başkenti Astana'da inşası devam eden yeni hafif raylı sistem projesine ilişkin ilk görseller basınla paylaşıldı.

Astana'da Yeni Gelişmiş Hafif Raylı Sisteme İlişkin İlk Görseller

Kazakistan'ın başkenti Astana'da inşası devam eden yeni hafif raylı sistem projesine ilişkin ilk görseller basınla paylaşıldı. Astana şehir yönetiminin bir iştiraki olan LRT isimli şirket tarafından yürütülen projeyle birlikte, şehirdeki toplu ulaşım altyapısı büyük ölçüde modernize edilmiş olacak.

Kapsamlı modernizasyon çalışmaları dahilinde, Astana'nın toplu ulaşım sistemine yeni otobüsler ve bilet sistemleri de kazandırılacak. Projenin tamamlanmasıyla birlikte şehir yönetimi, bu yıl yüzde 13 oranında büyüyerek, 1.1 milyon nüfusa ulaşan başkent Astana'daki altyapı ve ulaşım sistemini, uluslararası gelişmiş standartlara kavuşturmak istiyor.

İlk etapta yeni hafif raylı sistem, havaalanı ve yeni tren istasyonunu, Nazarbayev Üniversitesi ve Bayterek Kulesi'nin yanında inşası devam eden Abu Dabi Plaza da dahil olmak üzere 18 ana bölgesine, 19 tren vasıtasıyla bağlayacak. Yine bu ilk etapta yeni hafif raylı sistem, yalnızca Astana'nın sol yakasında hizmet verecek.

Saatte 80 km hıza ulaşabilen hafif raylı sistem, günde 146 bin yolcu taşıma kapasitesine sahip durumda. Özellikle kışların oldukça sert geçtiği Astana'da, sistemin bu tür zorlu hava koşullarına uyumlu olduğu belirtildi. Toplamda 1.9 milyar dolara mâl olması beklenen sistemin ilk etabının, Aralık 2018'de devreye alınması planlanıyor.

QHA

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Dünya Göçebe Oyunları'nın Tarihi Belli Oldu
Dünya Göçebe Oyunları'nın Tarihi Belli Oldu
"Hocalı 20. Yüzyılın En Büyük İnsanlık Suçlarından Biri"