Advert

Kazakistan'daki Piramit Restore Edildi

Kazakistan’da 2016 yılında bulunan tarihi eser restore edildi.

Kazakistan'daki Piramit Restore Edildi

Kazakistan’da 2016 yılında bulunan piramit benzeri yapı restore edildi. Kazak arkeolog Viktor Novojenov, sosyal medya aracılığıyla yaptığı açıklamada tarihi eserin restorasyon çalışmalarının tamamlandığını duyurdu.

Çalışmaların Kazak arkeologlar tarafından yapıldığına dikkat çeken Novojenov, "Ülkemizin turistik haritasında yeni benzersiz bir tarihi yer oluştu. Buradaki kazı işleri devam edecek." ifadelerini kullandı.

Novojenov, piramidin merdiven tarzındaki piramitlerin yapıldığı Mısır Firavunu Zoser dönemindeki yapılara benzediğini kaydetti.

Kazak arkeologlar, 2016 yılı Ağustos ayında Karaganda kenti yakınlarındaki arkeolojik kazılarda Mısır piramitlerine benzeyen ve M.Ö. 3 bin yıllarına ait olduğu sanılan bir yapı bulduklarını bildirmişlerdi.

Saryanskiy Arkeoloji Enstitüsü’nden araştırma ekibi başkanı İgor Kukuşin konuyla ilgli olarak,“Kazakistan’da ilk kez rastlanılan bu yapı, piramit benzeri, basamaklı bir yapıya sahip. Bronz Çağı’nın son dönemlerinde yaşayan Begaz-Dandibay topluluğuyla ilişkilendirilen bu yapılardan az sayıda mevcut, ancak hiçbiri buna benzemiyor” ifadelerini kullanmıştı.

Kırım Haber Ajansı

Kukuşin, “Bu mezar kesinlikle kral veya bir lider gibi üst düzey birine ait. Gerçekten çok ilginç bir yapı, duvarları basamak basamak yükseliyor” demişti.

Begaz-Dandibay kültürüne ait ünlü piramitler, Orta Kazakistan’ın vadilerinde bulunuyor.

#kırım #tarihi #eser #piramit #kazakistan
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Dünya Göçebe Oyunları'nın Tarihi Belli Oldu
Dünya Göçebe Oyunları'nın Tarihi Belli Oldu
"Hocalı 20. Yüzyılın En Büyük İnsanlık Suçlarından Biri"