Advert

Türk STK'lardan Irak Referandumu Uyarısı

Türk STK'lar Kerkük'te yapılması planlanan referandum için Barzani yönetimine tarihi uyarıda bulundu.

Türk STK'lardan Irak Referandumu Uyarısı

İsrail hariç bütün dünya ülkelerinin muhalefetine ve Birleşmiş Milletlerin uyarılarına rağmen Kuzey Irak Kürt Yönetimi referandumu yapmakta ısrarcı görünmektedir. Irak Federal Mahkemesi, referandumu ve referandumdan doğacak bütün sonuçları kanunsuz kabul etmesinden sonra, Barzani’nin referandumun yapılmasında ısrarcı olması siyasi bir intihardır. Daha DAEŞ belasından tam kurtulmadan Irak’ta yeniden çarpışmaların kapısını aralamak demektir. Kuzey Irak Kürt Parlamentosunda bile 111 üyeden sadece 63’nün referanduma evet demesi, referandumun ne kadar yanlış ve tehlikeli bir adım olduğunu açıkça göstermektedir.

25 Eylül’de yapılması planlanan referandum Kerkük İl Meclisi hariç, Diyala ve Selahattin İl Meclislerinde reddedilmiştir. Kerkük’te 2003 yılından başlayarak günümüze kadar devam eden Kürtleştirme faaliyetleri Kerkük’te dengeleri Türkmenler aleyhine değiştirmiştir. Kerkük İl Meclisi’nin Türkmen ve Arap üyeleri toplantılara katılmayarak emri vaki siyasetini reddetmişlerdir. Barzani’nin ana hedefi Kerkük’tür. Birkaç günden beridir özellikle masum ve silahsız Kerküklü Türkmenlere uygulanan taciz ve yıldırma faaliyetleri artarak devam etmektedir. Türkmen memurlar referandumla ilgili toplantılara katılmaya zorlanmaktadırlar. İnsanları kaçırılmakta ve özel arabalarına el konulmaktadır. Türkmenler artık ya Bağdat’a gitmeyi ya da Türkiye’ye gelmeyi tercih eder hale gelmiştir. Özellikle Irak Türkmen Cephesi’nin bürolarına düzenlenen saldırının kaygı verici olduğunu burada kaydetmek isteriz.

Burada Irak Hükümetine çağrıda bulunmak istiyoruz. Kerkük, Irak’ın merkezi hükümetine bağlı bir Türkmen şehridir. Daha referandum bile yapılmadan Türkmenlerin bu muamelelere maruz kalmalarına Irak Hükümeti seyirci kalmamalı ve derhal emniyet güçlerini Kerkük’e yönelterek, Türkmen ve Arap halkını koruma altına almalı ve güvenliklerini sağlamalıdır. Bu mümkün olmuyorsa, Birleşmiş Milletleri göreve çağırarak şehrin asayişini içinde mutlaka Türk güvenlik unsurlarının da bulunacağı uluslararası bir güce bırakmalıdır.

Bütün Türklerin kalplerinin Kerkük için çarptığını biliyoruz. Türkiye’de ve Türkmeneli de yaşayan Türkmenler anavatan Türkiye’den çok şey beklemektedirler. 22 Eylül’de yapılacak Milli Güvenlik Kurulu toplantısının sonuçlarını dört gözle ve umutla takip etmektedirler. Milli Güvenlik Kurulu’nun son günlerde Kerkük’te baş gösteren hadiselere de bigâne kalmamasını ümit etmektedirler. Kerkük, Türkiye için kırmızıçizgi olmalıdır. Türkmenlerin Kerkük içinde güvenlikleri, Irak kadar Türkiye’nin de meselesi kabul edilmeli ve bu hususta Irak Hükümeti ile temasa geçilmelidir.

Bölgede baş gösteren kriz büyümeden ve arzulanmayan sonuçlar doğurmadan alınacak ivedi tedbirlerle önlenmelidir.

Bu tarihi bir uyarıdır.

Bildiriye imza veren Türk sivil toplum kuruluşları içerisinde Türk Ocakları Genel Başkanı Prof. Dr. Mehmet Öz, Türk Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanı Prof. Dr. Orhan Kavuncu ve pek çok Türk sivil toplum kuruluşundan imza geldi.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Özbekistan'ın İlk Nükleer Güç Santralinde Temel Atıldı
Özbekistan'ın İlk Nükleer Güç Santralinde Temel Atıldı
Kırgızistan'da Cengiz Aytmatov Anıldı
Kırgızistan'da Cengiz Aytmatov Anıldı