Advert

Özbekistan ve Kazakistan Arasında Ekonomik İş Birliği Anlaşması

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'in, 16 Eylül'de Özbekistan'a gerçekleştirdiği resmi ziyaret esnasında iki ülke arasında bir dizi anlaşma imzalandı.

Özbekistan ve Kazakistan Arasında Ekonomik İş Birliği Anlaşması

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'in, 16 Eylül'de Özbekistan'a gerçekleştirdiği resmi ziyaret esnasında iki ülke arasında bir dizi anlaşma imzalandı. Söz konusu anlaşmalarla birlikte iki ülke, mevcut iş birliği ile ticari ve ekonomik ilişkileri geliştirmeye yönelik ciddi niyetlerini ortaya koymuş oldu.

Orta Asya'nın iki önemli ülkesi olmaları sebebiyle Özbekistan ve Kazakistan arasında her geçen gün gelişen iş birliği bölgesel kalkınma adına olduğu kadar Türk Dünyası açısından da büyük önem taşıyor. Karşılıklı ticaretin gelişmesiyle birlikte ekonomik olarak da yeni fırsatların ortaya çıkması bekleniyor. İki ülke üst düzeyleri arasında bölgesel iş birliğinin önemine dikkat çekilirken, yakın zamanda bu iş birliğine dair tam potansiyelin gerçekleştirilmesi arzu ediliyor.

Bilindiği gibi 4 Haziran 2017 tarihinde Astana-Semerkant arasındaki tren hattı faaliyete alınarak, ilk sefer gerçekleştirilmişti. Yine Astana ve Özbekistan'ın başkenti Taşkent arasında ilk hızlı tren seferi de aynı dönemde hizmete alındı. Tüm bunların dışında yeni anlaşmalarla birlikte iki ülke arasında başta dil, kültür ve gelenek mirası konusunda çalışmalar düzenleme kararı alınması, Türk Dünyası için umut verici bir diğer gelişme olarak öne çıktı.

QHA

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ABD’den İran’a Karşı Olma Çağrısı
ABD’den İran’a Karşı Olma Çağrısı
Çin’in Hoten’de 10 Ölüm Kampında En Az 300 Bin Uygur'u Esir Tuttuğu Bildirildi
Çin’in Hoten’de 10 Ölüm Kampında En Az 300 Bin Uygur'u Esir Tuttuğu Bildirildi