Advert

TMBH Yerel Seçimlerde Toplamda 9 Belediyede Yarışacak

Türk Milli Birlik Hareketi (TMBH) 15 Ekim yerel seçimler öncesi yayınladığı bildiriyle seçimlere katılacağı belediyeleri kamuoyuyla paylaştı.

TMBH Yerel Seçimlerde Toplamda 9 Belediyede Yarışacak

15 Ekim yerel seçimleri için listeler belediye seçim komisyonlarına teslim edildi. Makedonya’daki Türk siyasi partileri geleneklerini bozmayıp bu seçimlerde de bazı istisnalar dışında VMRO DPMNE ve SDSM koalisyonları ile birlikte yarışacak. VMRO DPMNE öncülüğündeki VMRO DPMNE koalisyonu ile seçime katılacak TMBH, bir belediye başkan adayı, beş belediy meclis üyeliği listesi olmak üzere toplamda dokuz belediyede seçmenlerin karşısına çıkacağını açıkladı.

İste TMBH’den 15 Ekim yerel seçimleriyle ilgili yapılan açıklamanın tamamı:

“15 Ekim 2017 tarihinde düzenlenecek olan 2017 Yerel Seçimlerine Türk Milli Birlik Hareketi (TMBH) olarak bir belediye başkan adayı ile beş yerde liste ile olmak üzere toplam dokuz belediyede seçmenlerin karşısına çıkacaktır. TMBH olarak Dolneni Belediyesi’nde Ecevit Aydaroski’yi belediye başkan adayı olarak göstermiş bulunuyoruz. Aynı belediyede listebaşı adayıız Ayhan Morina’dır. Gostivar Belediyesi’nde listebaşı olarak Ertan Yakup, Merkez Jupa Belediyesi’nde Hayrula Adem, Lozovo (Cumalı) Belediyesi’nde İsmail Abdiov ve Doyran Belediyesi’nde Refik İbrahim yer alıyorlar. TMBH ayrıca “Daha İyi Makedonya İçin” koalisyonu içerisinde Radoviş Belediyesi’nde Mümin Şerif’i, Vasilevo Belediyesi’nde Rakip Asanov’u ve Butel Belediyesi’nde Cüneyt Ruşit’i kazanması kesin olarak görülen yerlerden aday olarak göstermiştir. Aynı koalisyon içerisinde Kırçova Belediyesi’nde de Orhan Klençeski aday olarak yer almaktadır.

Makedonya Türklerinin milli refleksi ve vicdanı olan Türk Milli Birlik Hareketi (TMBH) yıllarca devam eden Makedonya Türk siyasi partileri ile diyalog kurma arayışları bu seçim döneminde karşılık bulmuş ve Türk Demokratik Partisi (TDP) ile en üst düzeyden en alt düzeye kadar bu diyalog devam etmiştir. Her ne kadar somut bir netice alınmamış olsa da başlatılan bu diyaloğu önemli buluyor ve devamının geleceğine inanıyoruz.

TMBH olarak önümüzdeki günlerde ilgili belediyeler için seçim beyannamesini kamuoyuyla paylaşacağız.”

Tıme Balkan

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ABD’den İran’a Karşı Olma Çağrısı
ABD’den İran’a Karşı Olma Çağrısı
Çin’in Hoten’de 10 Ölüm Kampında En Az 300 Bin Uygur'u Esir Tuttuğu Bildirildi
Çin’in Hoten’de 10 Ölüm Kampında En Az 300 Bin Uygur'u Esir Tuttuğu Bildirildi