Advert

Özbekistan, Uluğ Bey'in Mirasını Yeniden Güçlendiriyor

Özbekistan Cumhurbaşkanı Şavkat Mirziyoyev'in 14 Eylül'de, "Uluğ Bey ismiyle özel yatılı okul ile Astronomi ve Havacılık Parkı kurulması" teklfiini imzalayarak, onayladığı bildirildi.

Özbekistan, Uluğ Bey'in Mirasını Yeniden Güçlendiriyor

Özbekistan Cumhurbaşkanı Şavkat Mirziyoyev'in 14 Eylül'de,"Uluğ Bey ismiyle özel yatılı okul ile Astronomi ve Havacılık Parkı kurulması" teklfiini imzalayarak, onayladığı bildirildi.

Uluğ Bey ismiyle kurulacak olan yatılı okulun özellikle matematik, astronomi, fizik ve bilişim alanlarında yoğunlaşacak bir müfredata sahip şekilde 200 öğrenci kapasiteli olacağı belirtildi. Bilimler Akademisi'ne bağlı Astronomi Enstitüsü bünyesinde de 150 öğrenciye alan açılacağı aktarılıyor. Ayrıca Astronomi Enstitüsü'nde görevli uzmanlara, Uluğ Bey okulunun eğitsel sürecine katılmaları için talimat verildiği kaydedildi. Söz konusu uzmanlar, özellikle derslerin düzenlenmesi ve gerekli ekipman ile astronomide pratik eğitim verilmesine katkı sağlayacak.

Öte yandan Uluğ Bey yatılı okulu, Astronomi ve Havacılık Parkı ile Gökevi'nin fiziki binalarının, Astronomi Enstitüsü yerleşkesinin içerisinde bulunacağı açıklandı. Yeni başlayacak inşaatlarla beraber Astronomi Enstitüsü'nün de tarihi dokusuna uygun olarak yeniden restore edilmesi bekleniyor. 

Timur İmparatorluğu'nun 4'üncü sultanı olan Uluğ Bey, aynı zamanda önemli bir matematikçi ve astronomi bilginidir. Hükümdar ve bilim insanı kimliği sayesinde Türk Dünyası ve Özbekistan için önemli bir tarihi kişilik olan Uluğ Bey, saltanatı döneminde Semerkant yakınlarında bir rasathane yaptırdı. Yine onun saltanatı sırasında davet ettiği Ali Kuşçu, Gıyaseddin Cemşid gibi önemli bilim insanları sayesinde Semerkant'ı önemli bir merkez haline getirdi. Astronomi bilimine katkılarından ötürü 1830 yılında ayda bulunan bir kratere, 1977 yılında da bir göktaşına ismi verilmiştir.

QHA

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ABD’den İran’a Karşı Olma Çağrısı
ABD’den İran’a Karşı Olma Çağrısı
Çin’in Hoten’de 10 Ölüm Kampında En Az 300 Bin Uygur'u Esir Tuttuğu Bildirildi
Çin’in Hoten’de 10 Ölüm Kampında En Az 300 Bin Uygur'u Esir Tuttuğu Bildirildi