Advert

Kazakistan ile Türkiye Arasında 1 Milyar Dolarlık Anlaşma

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'in, 2017'den 2020'ye kadar sürecek ve 1 milyar dolar değerinde 26 projeyi kapsayacak olan bir protokole imza attıkları bildirildi.

Kazakistan ile Türkiye Arasında 1 Milyar Dolarlık Anlaşma

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'in 9 Eylül'de bir araya geldikleri Astana'da, "Yeni Birliktelik Ortak Ekonomik Programı" kapsamında 2017'den 2020'ye kadar sürecek ve 1 milyar dolar değerinde 26 projeyi kapsayacak olan bir protokole imza attıkları bildirildi.

 

Kazakistan temasları kapsamında Cumhurbaşkanı Erdoğan'a eşlik eden Türk iş adamlarının da, Kazak Ulusal Yatırım Şirketi'yle toplam 590 milyon dolarlık 9 yatırım anlaşmasını imzaladıkları kaydedildi. Anlaşmaya imza atan söz konusu Türk şirketleri arasında Çalık Holding, Yıldırım Holding, Yıldızlar SSS Holding ve Agrobest Grubu da bulunuyor. 

İki ülke liderinin görüşmesinde Nazarbayev, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bir önceki ziyaretinde imzalanan ekonomik anlaşmalar üzerinde çalışmaların sürdüğünü ifade etti. Nazarbayev ayrıca, "Bir çok proje uygulamaya geçmiş durumda ki bunlardan bazı tamamlanma aşamasında. Kazakistan ve Türkiye arasındaki ele alınması gereken pek çok bölgesel konu var. Bugünkü görüşme bu açıdan iyi bir fırsat oldu."ifadelerini kullanırken, Türk-Kazak ilişkilerindeki yakınlaşmanın son 25 yılda geliştiğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise ekonomik iş birliğini daha da arttırma potansiyeline inandığını belirtirken,"Türkiye ve Kazakistan arasındaki ticaret hacmi 2 milyar dolara ulaştı ve sınırın bu olmadığını düşünüyorum. Anlaşmalarımıza göre hedefimiz bu hacmi 5 milyar dolara çıkarmak. İki ülkenin bu seviyeye çıkabilme potansiyeli olduğuna inanıyorum." şeklinde konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan siyasi, kültürel ve askeri-endüstriyel bağlamda iş birliğinin daha da artmasını temenni ettiğini kaydetti.

Öte yandan iki ülke lideri 14-15 Eylül'de gerçekleştirilecek olan Suriye konulu Astana Görüşmeleri'ni de ele aldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, bölgesel barış çabaları için Nazarbayev'e teşekkür ederken, bahse konu görüşmelerin önümüzdeki dönemde yapılması planlanan Cenevre Görüşmeleri'ne de katkıda bulunmasını umut ettiğini ifade etti.

QHA

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
'Amacımız Gelişmiş ve Gerçekten Bağımsız Bir Ülke Kurmaktır'
'Amacımız Gelişmiş ve Gerçekten Bağımsız Bir Ülke Kurmaktır'
Çin'in 3 milyon Uygur'u Toplama Kamplarında Alıkoyduğu İddia Edildi
Çin'in 3 milyon Uygur'u Toplama Kamplarında Alıkoyduğu İddia Edildi