Advert

Özbekistan ile Çin, İpek Yolu'nda İşbirliği Anlaşması İmzaladı

Özbekistan'In başkenti Taşkent'te, Cumhurbaşkanı Şavkat Mirziyoyev ile Çin Komünist Partisi (ÇKP) Poltbüro şeflerinden Meng Jianzhu, İpek Yolu ticaretinin ve ekonomik alanının canlanması için işbirliği anlaşması imzaladılar.

Özbekistan ile Çin, İpek Yolu'nda İşbirliği Anlaşması İmzaladı

Özbekistan'In başkenti Taşkent'te, Cumhurbaşkanı Şavkat Mirziyoyev ile Çin Komünist Partisi (ÇKP) Poltbüro şeflerinden Meng Jianzhu, İpek Yolu ticaretinin ve ekonomik alanının canlanması için işbirliği anlaşması imzaladılar. Anlaşmanın, kalkınma stratejilerinde ortak akıl ve birçok alanda var olan işbirliğinin derinleştirilmesi temellerine dayandığı belirtildi.

Meng Jianzhu yaptığı açıklamada her iki ülke başkanının Mayıs ayında yaptığı görüşmeyi hatırlatarak, ikili işbirliğinin, kazan-kazan stratejisinin ve karşılıklı güven esasının ikili ilişkilerde yeni bir sayfa açtığını belirtti. 

Şavkat Mirziyoyev ise yaptığı açıklamada, ikili ilişkilerin gelişmesinde Çin tarafının sarf ettiği eforu takdirle karşıladığını belirtti. Mirziyoyev: "Özbekistan, İpek Yolu üzerindeki projelerde iki ülkenin yararına olacak adımları atmak için her zaman hazırdır." ifadelerini kullandı.

Çin, "Bir Kuşak, Bir Yol" projesi kapsamında Orta Asya ülkelerinde ekonomik yatırımları yoğunlaştırmış durumda. Bölgede ekonomik olarak hegemon olması beklenen Çin'e karşı Japonya ve Hindistan'ın da bölgede alternatif İpek Yolu projeleri geliştirmesi Orta Asya ülkelerinin ekonomisine büyük bir canlılık getirecek gibi gözüküyor. Bölgede siyasi ve askeri hegemonyası olan Rusya'nın ise bu ülkelerin ekonomik seviyesinden uzak olduğu belirtiliyor.

QHA

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Azerbaycan Dışişleri Sözcüsü: Hollanda’nın Kararı Kasıtlıdır
Azerbaycan Dışişleri Sözcüsü: Hollanda’nın Kararı Kasıtlıdır
Türkmen Gazı Tören ile Ulaştı
Türkmen Gazı Tören ile Ulaştı