Advert

"Kırım Tatarlarının Kırım'daki Durumu Düzeltilmeli"

Kiev’de bugün Birleşmiş Milletler Yerli Halkların Hakları Bildirgesi’nin kabul edilmesinin 10. yıl dönümü vesilesiyle yuvarlak masa etkinliği düzenlendi.

BM Yerli Halklar Daimi Forumu Başkanı Mariam Wallet Aboubakrine, uluslararası ve Ukraynalı örgütleri işgal edilen Kırım’da yaşayan Kırım Tatarlarının şu an içinde bulundukları durumu değiştirmek için çalışmaya çağırdı.

Kiev’de bugün, 13 Eylül tarihinde Birleşmiş Milletler Yerli Halkların Hakları Bildirgesi’nin kabul edilmesinin 10. yıl dönümü vesilesiyle düzenlenen yuvarlak masa toplantısında konuşan Mariam Wallet Aboubakrine, “Şu an önümüzde birçok problem var. Kırım’da yaşayan Kırım Tatarlarının içinde bulundukları durumu değiştirmek için yapıcı çalışmalar gerçekleştirmeliyiz. Yerli halkların haklarının korunması konusunda asgari standartlara koşulsuz olarak uymak zorundayız, uluslararası diplomasiden milli koruma seviyesine geçirmeliyiz.” ifadelerini kullandı.

BM Yerli Halklar Daimi Forumu Başkanı, dünyada yerli halkların haklarının korunması yönünde faaliyetlerin yürütüldüğünü hatırlatarak herkesi Birleşmiş Milletler Yerli Halkların Hakları Bildirgesi’nin maddelerine uymaya çağırdı.

Bilindiği gibi Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, 14 Mayıs’ta yaptığı açıklamada, Ukrayna Anayasasına Kırım’da Kırım Tatar milli özerkliğinin kurulmasına ilişkin değişiklik getirmeye hazır olduğunu ifade etmişti.

Anayasa Komisyonu, Mayıs ayında düzenlediği toplantıda, Kırım Tatar halkının kendi kaderini tayin etme hakkı ile ilgili “Kırım Özerk Cumhuriyeti” adlı 10. bölümde yapılacak değişiklik ve eklemeleri hazırlayacak çalışma grubunu oluşturmuştu. Grup, Kırım Tatar Milli Meclisi temsilcileri, siyasetçiler ve uluslararası hukuk ve demokrasi konusundaki uzmanlardan oluşuyor.

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Başkan Yardımcısı, Ukrayna milletvekili Georgiy Logvinskiy, anayasada Kırım’a Kırım Tatar milli veya kültürel özerklik statüsünün verilmesinin Kırım’daki Kırım Tatarlar için güçlü pozitif bir sinyal olacağı ve onları Ukrayna etrafında birleştireceği fikrini paylaşmıştı.

QHA

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türk Ocakları Genel Başkanı Prof. Dr. Mehmet Öz'ün Bayramı Mesajı
Türk Ocakları Genel Başkanı Prof. Dr. Mehmet Öz'ün Bayramı Mesajı
Türk Ocaklarından Kerkük'te 500 Şehit Ailesine Gıda Yardımı
Türk Ocaklarından Kerkük'te 500 Şehit Ailesine Gıda Yardımı