Advert

Andican-Oş-Kaşgar Yolu Projesi Duyuruldu

Özbek ve Kırgız yetkililer Andican-Oş-Kaşgar yolunun açılması ve Orta Asya ticaretinin eski devirlerdeki bu rotasının yeniden canlandırılması için girişimlere başladı.

Andican-Oş-Kaşgar Yolu Projesi Duyuruldu

Özbekistan Cumhurbaşkanı Şavkat Mirziyoyev'in Kırgızistan'ı ziyareti sonrası ikili ilişkilerde yaşanan yakınlaşma devam ediyor. Özbek ve Kırgız yetkililer Andican-Oş-Kaşgar yolunun açılması ve Orta Asya ticaretinin eski devirlerdeki bu rotasının yeniden canlandırılması için girişimlere başladı. Proje Kırgızistan ve Özbekistan arasındaki "Dostuk" (dostluk) sınır kapısının geçişlere açılması sırasında Andican valisi Şuhratbek Abdurahmanov tarafından duyuruldu.

Şuhratbek Abdurrahmanov açılışta ikili ilişkilerin yakınlaşmasından duyduğu mutluluğu ifade etti. Abdurrahmanov "20 yıldır ilk defa! İlk defa insanlar özgürce sınır kapılarından sadece pasaportlarını göstererek geçebiliyor. Akrabalarıyla ve diğer insanlarla rahatça görüşebiliyor. Bizim amacımız da insanların güvenli bir şekilde sınırı geçip birbirlerini ziyaret etmesidir." dedi.

Özbekistan'ın Andican şehrinde başlayıp Kırgızistan'ın Oş şehrinden geçip Çin işgali altındaki Doğu Türkistan'ın Kaşgar şehrine uzanacak yol bölge ticareti için önemli bir proje olarak görülüyor. Özellikle Çin, Japonya ve Hindistan'ın İpek Yolu projeleriyle bölgede ilerleyen tarihlerde bu tür onlarca projenin gerçekleşeceği tahmin ediliyor.

QHA

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Azerbaycan Dışişleri Sözcüsü: Hollanda’nın Kararı Kasıtlıdır
Azerbaycan Dışişleri Sözcüsü: Hollanda’nın Kararı Kasıtlıdır
Türkmen Gazı Tören ile Ulaştı
Türkmen Gazı Tören ile Ulaştı