Advert

'Rusya, Kırım Tatarlarının Haklarına Karşı Tavrını Sergiledi'

Rus işgalciler, Kırım Tatarlarının mahkeme önünde toplanarak Ahtem Çiygöz’ü desteklemesini engellemek için elinden geleni yaptı.

'Rusya, Kırım Tatarlarının Haklarına Karşı Tavrını Sergiledi'

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı ve Ukrayna Milletvekili Refat Çubarov, Rus işgalcilerin Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Ahtem Çiygöz hakkında çıkardığı 8 yıl hapis cezası kararının Rusya Federasyonu'nun Kırım Tatar halkının haklarına karşı hakiki tavrını gösterdiğini kaydetti.

Bugün, 11 Eylül’de Kiev’de düzenlenen “Ahtem Çiygöz, Kremlin’in Cesur Esiri” başlıklı basın toplantısında konuşan Çubarov, “Hükümle ilgili bir beklentimiz yoktu. Ama bu hüküm, Rus yönetiminin Kırım Tatar halkının haklarına karşı gerçek tavrını açık ve sinik şekilde sergilediğini gösterdi. Bu hüküm, sadece Ahtem Çiygöz için verilmedi. “Ses çıkarmayın yoksa cezalandırılırsınız” mesajı içeren bu hüküm tüm Kırım Tatar halkı için verildi.” diye konuştu.

Bunun yanı sıra Çubarov, Rus işgalcilerin Kırım Tatarlarının “mahkeme” binasının önünde Çiygöz’e destek amacıyla toplanamaması için elinden geleni yaptığını ifade ederek, “Bunun gibi duruşmalara gelen insan sayısını önlemek için bugün sadece 10 kişilik yer olan duruşma salonu tahsis edildi. Salona sadece Çiygöz’ün avukatlarının ve eşinin girmesine izin verildi. Ayrıca mahkeme binasına çıkan yollar kamyonlarla kapatıldı. Buna rağmen mahkeme binasının önünde yaklaşık 400 Kırım Tatarı toplandı.” dedi.

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’daki sözde Yüksek Mahkeme, bugün 11 Eylül tarihinde, sözde savcılığın suçlamalarını destekleyerek Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Ahtem Çiygöz hakkında 8 yıl hapis cezası kararı çıkardı.

150 duruşma yapıldıktan sonra 1 Ağustos tarihinde işgalcilerin kontrolündeki sözde hakimler Çiygöz davası çerçevesinde soruşturmayı tamamladı. 9 Ağustos tarihinde yapılan duruşmada son sözünü söyleyen Ahtem Çiygöz, hakkında verilecek kararı tüm Kırım Tatar halkı için kabul edeceğini ifade etti.

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkan Yardımcısı Ahtem Çiygöz, 26 Şubat 2014 tarihinde Kırım Özerk Cumhuriyeti Parlamentosu önünde düzenlenen mitingde “kargaşa” organize etmek suçuyla 29 Ocak’ta gözaltına alınmıştı. “26 Şubat Davası” kapsamında gözaltına alınan diğer Kırım Tatarları da “toplu eyleme katılmakla” suçlanıyor.

Kırım’ın sözde Rus yönetimi tarafından “26 Şubat Davası” kapsamında gözaltına alınanlar arasında bulunan Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Ahtem Çiygöz, Mustafa Degermenci ve Ali Asanov tutuklu bulunurken, Eskender Kantemirov, Arsen Yunusov ve Eskender Emirvaliyev teminat ile serbest bırakılmıştı. Daha sonra Mustafa Degermenci ve Ali Asanov’un cezası ev hapsine değiştirilmişti.

26 Şubat 2014 tarihinde Kırım Parlamentosu önünde Kırım Tatar Milli Meclisi ve Rus Birliği (Russkoye Yedinstvo) Partisi’nin karşı karşıya geldiği büyük bir miting yapıldı. Ukrayna'nın toprak bütünlüğünü savunan yaklaşık 10 bin Kırım Tatarı, parlamentonun Kırım’ın Ukrayna’dan ayrılması ile ilgili kararları kabul etmesini önlemek ve Ukrayna'nın toprak bütünlüğünü desteklemek için mitinge katıldı. Rusya yanlısı teşkilatların yaklaşık 3-4 bin temsilcisi Kırım’ın Rusya’ya bağlanmasını istemişti.

QHA

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kazakistan ve Kırgızistan Başbakanları Telefon Görüşmesi Gerçekleştirdi
Kazakistan ve Kırgızistan Başbakanları Telefon Görüşmesi Gerçekleştirdi
Özbekistan'ın 2019 Büyüme Hedefi Açıklandı
Özbekistan'ın 2019 Büyüme Hedefi Açıklandı