Advert

İran'da Baskılar Sonucu 'Türk Fraksiyonu'nun İsmi Değiştiriliyor

İran'da yoğun baskılar sonucunda "Türk Fraksiyonu"nun isminin değiştirileceği açıklandı.

İran'da Baskılar Sonucu 'Türk Fraksiyonu'nun İsmi Değiştiriliyor

İran'da yoğun baskılar sonucunda "Türk Fraksiyonu"nun isminin değiştirileceği açıklandı. Tam isminin "Türk Bölgeleri Fraksiyonu" olduğu bilinen oluşumun isminin tepki çektiğini belirten Tebriz'in reformist, Ruhani yanlısı milletvekili Şehabettin Bimiqdar, "Türk sözünün yarattığı hassasiyetler var" ifadesinde bulundu. Şehabettin Bimiqdar fraksiyonun isminin "Kuzey ve Batı Bölgeler Fraksiyonu" olarak değiştirileceğini belirtti.

Şehabettin Bimiqdar kendi sitesinde yaptığı açıklamada "Türk sözünün bazı sorunlar yarattığını dikkate alarak oluşum adını Kuzeybatı Bölgeler Fraksiyonu olarak değiştirmeye karar verdik. Böylece bu Türk vilayetlerinin ahalisinin taleplerinin mecliste daha çok dikkate alınacağını düşünüyoruz." sözleriyle bu değişimi savundu. Bimiqdar, ayrıca bu itirazın asıl sebebini bilmediğini belirtti.

Bu hamleden sonra Güney Azerbaycanlı aktivistler sosyal medya gruplarında, "Türk Fraksiyonu"nun İran'daki seçimlerden hemen önce kurulup seçimler bittikten sonra değiştirildiğine dikkati çekerek İran rejiminin Pan-Farsist ırkçı söyleminden vazgeçmediğini vurguladılar. Özellikle Ruhani'nin sözde reformist duruşunun daha önce belirttikleri üzere samimiyetsiz olduğunu belirttiler. "Türk Fraksiyonu" içerisinde Tahran'dan, Şiraz'daki Kaşkay Türklerinden ve diğer bölgelerden çeşitli Türk halklarının üyeleri bulunduğu belirtilerek "Kuzey ve Batı Bölgeler Fraksiyonu" isminin bu kişileri fraksiyon dışında bırakacağını vurguladılar.

QHA

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çubarov: Sözde Mahkemenin Kararı Toplumumuzun Zaferi
Çubarov: Sözde Mahkemenin Kararı Toplumumuzun Zaferi
Türk Ocakları Genel Başkanı Prof. Dr. Mehmet Öz'ün Bayramı Mesajı
Türk Ocakları Genel Başkanı Prof. Dr. Mehmet Öz'ün Bayramı Mesajı