Advert

Habib Sasaniyan Yeniden Açlık Grevine Başladı

Mahkeme sorumlularının verdiği vaat ve ailesinin isteklerinden sonra geçtiğimiz günlerde açlık grevini durduran Habib Sasaniyan, 7 Ağustos’ta yeniden açlık grevine başladı.

Habib Sasaniyan Yeniden Açlık Grevine Başladı

Sasaniyan mahkeme sorumlularının verdiği söze rağmen geçici olarak serbest bırakılması için sunulan 350 milyon tumenlik kefalet kabul edilmesinde oluşan sorundan dolayı açlık grevine yeniden başladı.

Sasaniyan, önce 54 gün açlık grevinden sonra 1 Ağustos’ta eylemini durdurmuştu. Bu süre sağlığında ciddi problemler ortaya çıkmış, kan basıncı ve kanındaki şeker miktarı hayli düşmüştü. Sasaniyan açlık grevi sonucunda 22 kilogram zayıflamıştı.

Aktivistin hapiste sağlığı yeniden kötüleşti, bu yüzden 8 Ağustos’ta Tebriz hapishanesinin polikliniğine götürüldü.

Sasaniyan, Tebriz’in merkezi hapishanesinde yaklaşık 15 aydır belirsiz durumda tutmaktadır. Sasaniyan bu süreçte yasadışı olarak hapishanede tutulduğundan dolayı itiraz olarak defalarca açlık grevi yapmıştı.

Aktivist 15 Mayıs 2016 yılında Mehdi Emirinejad, Hamit Sekefi, Babek Avend, İsmail Efhemi ve Yunis Rahimi adlı 5 Azerbaycanlı aktivistle birlikte Erdebil’de tutuklanmıştır. Sasaniyan yakalandığı günden beri geçici olarak cezaevinde tutuluyor. Diğer aktivistler bir süre tutulduktan sonra kefalet karşılığında serbest bırakılmıştı.

Aktivistler, Ermenilerin Dağlık Karabağ’da Azerbaycanlılara karşı yaptıkları cinayetlerle ilgili farkındalık faaliyeti yaptıkları için güvenlik güçleri tarafından gözaltına alındı, asılsız itiraflar atılarak ağır işkenceye maruz kaldılar.

Araz News

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çubarov: Sözde Mahkemenin Kararı Toplumumuzun Zaferi
Çubarov: Sözde Mahkemenin Kararı Toplumumuzun Zaferi
Türk Ocakları Genel Başkanı Prof. Dr. Mehmet Öz'ün Bayramı Mesajı
Türk Ocakları Genel Başkanı Prof. Dr. Mehmet Öz'ün Bayramı Mesajı