Advert

Kırgızistan'daki Başkanlık Seçimlerine 25 Aday Başvurdu

Azerbaycan kökenli ve Kırgız basınına göre Türk dilli ülkelerin politikalarını destekleyen bir fonun başkanı olan Nusret Mamedov yarışın 25. adayı olmak istiyor.

Kırgızistan'daki Başkanlık Seçimlerine 25 Aday Başvurdu

BİŞKEK (QHA) -

Sovyetler Birliği sonrası kurulan Orta Asya cumhuriyetlerindeki gelmiş geçmiş en demokratik yarış olacağı tahmin edilen Kırgızistan seçimlerine bir aday daha katıldı.

Azerbaycan kökenli ve Kırgız basınına göre Türk dilli ülkelerin politikalarını destekleyen bir fonun başkanı olan Nusret Mamedov yarışın 25. adayı olmak istiyor. Mamedov, adaylık için Kırgızistan'ın Merkezi Seçim Komisyonu'na başvurdu. Ülkede birçok aday bağımsız veya parti desteği ile seçimlere katılıyor.

Ekim (2017) ayında yapılacak seçimler bölge için birçok açıdan yeniliklere öncülük ediyor. İlk defa Orta Asya devletlerinin birinde, seçimlere yaklaşık üç ay kala açık ara favori bir isim bulunmuyor. Eski başbakanların, parti başkanlarının, insan hakları temsilcilerinin aday olduğu seçimlerde müstakbel başkanın ismi net olarak belirtilemiyor.

Kırgız seçimlerinde en büyük rolü bölgesel yönelimlerin belirleyeceği konuşuluyor. Ülkenin seçmen profili kuzey ve güney olarak ayrılıyor. Kuzey ve güneydeki seçmenlerin seçimler yaklaştıkça iki aday üzerinde yoğunlaşacakları belirtiliyor. Almazbek Atambayev'in de bu seçimlerde aday olmayacağı ancak bir adaya desteğini açıklayacağı ifade ediliyor.

QHA

kırgızistan başkanlık
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çubarov: Sözde Mahkemenin Kararı Toplumumuzun Zaferi
Çubarov: Sözde Mahkemenin Kararı Toplumumuzun Zaferi
Türk Ocakları Genel Başkanı Prof. Dr. Mehmet Öz'ün Bayramı Mesajı
Türk Ocakları Genel Başkanı Prof. Dr. Mehmet Öz'ün Bayramı Mesajı