Advert

Aktay: Gülencileri Eskiden 'Dindar STK' Olarak Görüyorduk

AK Parti Siirt Milletvekili Yasin Aktay, bir süre önce hükümetin terör örgütü ilan ettiği Fethullah Gülen destekçilerini eskiden 'dindar sivil toplum kuruluşu' olarak gördüklerini söyledi.

Aktay: Gülencileri Eskiden 'Dindar STK' Olarak Görüyorduk

BBC Türkçe'den Onur Erem'e konuşan Aktay, 17-25 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonu öncesinde Fethullah Gülen destekçilerimi 'dindar sivil toplum kuruluşu' olarak değerlendirdiklerini kaydederken, CHP'nin bu 'dindar sivil toplum kuruluşlara' bakışının 'devlet düşmanı' olduğunu dile getirdi.

'DARBE OLSAYDI BUGÜN BUNLARI KONUŞAMAYACAKTIK'

Milli Güvenlik Kurulu'nun (MGK) 2004'teki kararına karşın Gülencilere bu gözle baktıklarını belirten Aktay, 2004'teki MGK kararına rağmen Gülencileri bir sivil toplum yapılanması olarak görmelerini ise o karara imza atanların 'mütedeyyin STK'ları mürteci olarak nitelendirmeleriyle' ve bu yaklaşıma karşı çıkarak Gülen'i değil kendilerini savunmalarıyla açıklıyor.

Aktay, darbe girişiminin başarılı olması halinde yaşanması muhtemel olayları, "Darbe gerçekleşmiş olsaydı bugün bu tür şeyleri konuşabiliyor bile olamayacaktık. Zindanlara tıkılmış yüz binlerce insandan, yargı süreci çalışmadan insanların keyfi biçimde tutuklanıyor olmasından ve öldürülmesinden bahsediyor olacaktık" sözleriyle anlattı.

'EĞER GERÇEKTEN MAĞDUR EDİLEN BİRİLERİ VARSA HAKLARI VERİLİR'

Adalet Bakanlığı, son bir yılda darbe girişimine ilişkin 169 bin kişi hakkında işlem yapıldığını, 50 bin kişinin de tutuklandığını açıklamıştı.

Aktay'ın bu rakamlara ilişkin yorumu ise "Müsaadenizle o kadar uygulama olsun. FETÖ yapılanma tarzı gereği böyle bir tedbir kaçınılmaz oluyor. Netice itibariyle kimsenin hakkı zayi olmaz, yargı süreci eninde sonunda işler. Eğer gerçekten mağdur edilen birileri varsa hakları verilir" oldu.

'İNSANIMIZIN KALİTELİ OLMASINI UMUYORUZ'

AK Parti'li vekil, yurttaşlardan da uygulamaları takdir etmesini isteyerek  "Bu insan kalitesiyle de ilgili bir şeydir. İnsanımızın kaliteli olmasını umuyoruz. Masumlarsa devletin önlemlerini takdir etmelerini umuyoruz. Bu süreç içerisinde herkese bir şekilde bir şey düştü. Herkes biraz bu işin bedelini ödemiş oldu. Biz de bedelini ödedik. Gezi başladığı günden beri bunların hepsi Türkiye'de herkesin ödediği bir bedel" ifadelerini kullandı.

Sputnik

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ermenistan'da Protestolar Sonuç Verdi, Sarkisyan İstifa Etti!
Ermenistan'da Protestolar Sonuç Verdi, Sarkisyan İstifa Etti!
İran Meclisinde Türk ve Traxtör Karşıtlığına Tepki
İran Meclisinde Türk ve Traxtör Karşıtlığına Tepki