Advert

İranlı Akademisyenden Şok Açıklama: Urmu Gölü Kurusun

İran medya iletişim araçları Urmu Gölü’nün kurumasıyla alakalı olarak psikolojik zemin oluşturuyor.

İranlı Akademisyenden Şok Açıklama: Urmu Gölü Kurusun

Hükümete bağlı medyalar Urmu Gölü’nün kurutulmasını hükümetten talep eden üniversite hocası Perviz Kerduvanı’ya yönelerek, onun Urmu Gölü ile ilgili fikirlerini yeniden öğrendiler. Perviz Kerduvanı’nın seslendirdiği bilimsel fikirler, bu kez “Bırakın Urmu Gölü kurusun” başlığı ile hükümet basınında yayınlandı.

“Yıllar önce dedim ki, Urmu Gölü’ne su akıtmak, onu bu şekilde kurtarmaya çalışmak bilimsel olmayan bir iştir ve hiçbir sonucu olmayacaktır. Urmu Gölü, tarım geçersiz bir yöntemle geliştirildiği için bu durumda kalıyor. Gölün 3 su kaynağı vardır: 1) Yağmur damlaları 2) çay suları 3) yeraltı sular. 

Ekinciler tarafından kazılan çok sayıda su kuyusu nihayet suyun seviyesini düşürdü. Ben Urmiye’nin Milletvekili Sayın Nadir Qazipur’un yazdığı mektuba göre, Batı Azerbaycan Eyaleti’ne ziyaret ettim. Melikan ve Binap’tan başlayarak sonunda Urmiye’ye ulaştım, orada oturup ağladım. Dedim ki, Urmu Gölü artık restorasyon edilmeyecektir, bu imkansızdır. Sorumlular şimdi kendileri de diyor ki, göle büyük miktarlarda su akıtılıyor, fakat yine de su seviyesi düşüyor. Çünkü, gölün çevresinde çok sayıda su kuyusu açılmış ve tarım alanlarında kullanılıyor. Şu anda göl etrafında 700 köyün içme suyu karşılandığı için nüfus bölgeyi terk ediyor. Milletvekilleri de bu konuda ikaz ettiler.

Başkanın kardeşi Aşure günü bana telefon edip dedi ki, “Bana dediler ki, Profesör Kerduvani, Urmu Gölü’nün kurumasını istiyor.” Ben ona cevap olarak dedim ki, “Evet göl kurumalıdır. Urmu gölü kansere yakalanmış bir hastaya benziyor. Bu hastalık her geçen gün büyüyor ve gelişiyor. Urmu Gölünü Canlandırma Merkezinin reisi diyor ki, “eğer Kerduvani diyorsa, Urmu Gölü kurumalıdır, biz gölü kendi başına bırakmalıyız?”. Hayır, o zaman buyurun harcayın. Bir daha söylüyorum gölü kurtarmak mümkün değildir. Devlet kendisi de bunu anladı, ona göre de malzeme harcamayı durdurdu ” şeklinde açıklama yaptı.

Araz News

urmiye iran güney azerbaycan
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ermenistan'da Protestolar Sonuç Verdi, Sarkisyan İstifa Etti!
Ermenistan'da Protestolar Sonuç Verdi, Sarkisyan İstifa Etti!
İran Meclisinde Türk ve Traxtör Karşıtlığına Tepki
İran Meclisinde Türk ve Traxtör Karşıtlığına Tepki