Advert

Kırgızistan, Kasım Ayında Yeni Cumhurbaşkanını Seçecek

Kırgızistan’da bu sene yapılması öngörülen cumhurbaşkanlığı seçimlerinin tarihi belli oldu. Seçimler, Kasım ayının 3. Pazarı, 19 Kasım 2017 tarihinde yapılacak.

Kırgızistan, Kasım Ayında Yeni Cumhurbaşkanını Seçecek

Kırgızistan Cumhurbaşkanlığı Basın Servisinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev, Merkez Seçim ve Referandum Komisyonu Başkanı Nurjan Şayldabekova’yı makamında kabul etti.

Görüşmede Şayldabekova, Atambayev’e Merkez Seçim ve Referandum Komisyonu’nun mevcut faaliyetleri ile seçim sistemini iyileştirmek için yapılmakta olan çalışmaları hakkında bilgi verdi.

önceki seçimler ve oylama analizleri değerlendirildiğini ifade eden Şayldabekova, eksikliklerin telafi edilmesi ve seçim süreçleri organizasyonunun geliştirilmesi için gerekli tedbirlerin alınacağını bildirdi.

Atambayev, seçimlerin Anayasa uyarınca Kasım ayının 3. Pazarı, 19 Kasım tarihinde yapılacağını açıkladı ve geri kalan 9 aylık süre içerisinde seçimin adil ve güvenli ortamda geçmesi için tüm eksikliklerin telafi edilmesi gerektiğini belirten Atambayev, “Ülkedeki istikrar ve iktidarın meşruiyeti, sadece özgür ve adil seçimler sayesinde sağlanır.” dedi.

Kırgızistan anayasasına göre, cumhurbaşkanlığı görevi altı yıl sürüyor ve ikinci defa seçilmesine izin vermiyor.

Görevine 2011’de başlayan Atambayev’in görev süresi, bu yılın son çeyreğine doğru bitiyor. Atambayev, daha önce yapmış olduğu açıklamalarda, halk tarafından kabul edilen anayasaya uyacağını ve halef bırakmaya niyetinin olmadığını birçok kez açıklamıştı.

Kazakistan Kz

kırgızistan cumhurbaşkanlığı seçimi atambayev anayasa
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bütçeden SGK'ya Yapılan Yardım 2018'de 17.9 Milyar TL Artacak
Bütçeden SGK'ya Yapılan Yardım 2018'de 17.9 Milyar TL Artacak
'Bölgedeki Gelişmelerden Memnunuz'
'Bölgedeki Gelişmelerden Memnunuz'