Advert

Elazığ Türkocağı'nda 'Tarihten Günümüze Türk-Rus İlişkileri' Konferansı

Türk Ocakları Elazığ Şubesi olağan kongresini gerçekleştirmenin ardından faaliyetlerine kaldığı yerden devam ediyor. Dr. Birol Bulut başkanlığındaki Elazığ Türk Ocağı'nın gelenekselleşen programlarında bu hafta "Tarihten Günümüze Türk-Rus İlişkileri" konusunda geniş katılımlı bir konferans gerçekleştirildi. Konferansa sivil toplum kuruluş başkan ve üyeleri, yerel basın ve medya çalışanları ile Elazığlı vatandaşlar yoğun bir katılım gösterdi.

Elazığ Türkocağı'nda 'Tarihten Günümüze Türk-Rus İlişkileri' Konferansı

03 Şubat 2017 günü Elazığ Eczacılar Odası Konferans Salonunda düzenlenen program aziz şehitlerimiz huzurunda saygı duruşunun ardından, İstiklal Marşı'nın okunması ile başladı. Şube Başkanı Dr. Birol Bulut açılış konuşmasında: " 1912'de kurulan Türk Ocakları, kuruluşundaki amaç ve ilkelerini, çalışma tarzını, fikir ve düşünce çizgisini 105 yıl süresince özenle koruyarak Türk milletine, milli kültürüne hizmet etmeyi mukaddes bir vazife olarak görmüş bir hizmet ocağı, bir milli mekteptir. Bu derece köklü, mazisi iftihar vesilesi olan ülkemizde ve hatta dünya ölçeğinde böyle bir kurum bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar azdır.

 

Dünün ağır ve zor şartları altında kurulan Türk Ocakları, bugünün yine çok zor ve ağır şartları altında mücadelesine devam etmektedir. Bu zor günlerden de milletçe tek vücut olarak, birlik ve beraberlik içerisinde, birbirimizi anlayarak, kenetlenerek çıkacağımızdan eminiz. Ümitsiz değiliz. Hamdolsun sağlam bir milli ruh, milli bir şuur ve sarsılmaz imanımız var." dedi.

 

Daha sonra ise Fırat Üniversitesi Tarih Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Mustafa ÖZTÜRK sunumunu gerçekleştirdi. Yüzlerce yıllık kadim Türk tarihinde en çok münasebetimizin olduğu Rusya ile bugün de Türk-Rus ilişkilerinin aynı yoğunlukla geçtiğini belirtti. Savaş meydanlarında pek çok kez karşılaştığımız, pek çok antlaşmalar imzaladığımız Rusya ile bugünde coğrafyamızın getirdiği zorunluluklar neticesinde dengeli ve aklı selim politikalar seyretmenin ülkemiz açısından faydalı olacağı kanaatinde olduğunu belirtti. 

 

Programın sonunda ise Elazığ Türk Ocağına geçmiş dönemlerde hizmet etmiş Ocak Başkanlarına plaket takdimi gerçekleştirildi. Eski Ocak Başkanlarından Habip YAŞAR, Dr. Ahmet EREN, Prof. Dr. Rahmi DOĞANAY ve Ahmet YURTEN şahsen plaketlerini alırken, rahatsızlığı nedeniyle programa katılamayan Lütfü PARLAK adına plaketi yönetim kurulu üyesi Cengiz TAŞKIRAN ve rahmetli Mustafa KÜRKLÜHATİPLER adına da eşine ulaştırmak üzere yönetim kurulu üyesi Vahit DABAK aldı.

elazığ türkocakları türkocağı türk rus
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bütçeden SGK'ya Yapılan Yardım 2018'de 17.9 Milyar TL Artacak
Bütçeden SGK'ya Yapılan Yardım 2018'de 17.9 Milyar TL Artacak
'Bölgedeki Gelişmelerden Memnunuz'
'Bölgedeki Gelişmelerden Memnunuz'