Advert

Balıkesir Türkocağı'nda 'Atatürk’ün Balıkesir Ziyaretleri' Konferansı

26 Ocak Perşembe akşamı Balıkesir Üniversitesi Necati Bey Eğitim Fakültesi öğretim üyesi Yard. Doç. Dr. Fuat Özer, Türk Ocakları Balıkesir Şubesinde “Atatürk’ün Balıkesir Ziyaretleri ve Balıkesir’den Türk Milletine Seslenişi” konulu seminer verdi. Ocakbaşı sohbeti Türk Ocakları Balıkesir Şubesi Başkanı İsmail Acar’ın açılış konuşmasıyla başladı. Başkan Acar açılış konuşmasının ardından Yard. Doç. Dr. Fuat Özer’i kürsüye davet etti.

Balıkesir Türkocağı'nda 'Atatürk’ün Balıkesir Ziyaretleri' Konferansı

Konuşmasında Atatürk’ün Balıkesir’i yedi sefer ziyaret ettiğini söyleyen  Yard. Doç. Dr. Fuat Özer şunları söyledi:

 

“Atatürk’ün 14 Ocak 1923 tarihinde başlayan yurt gezilerini üç amacı vardı.

1- Halkın içinde bulunduğu psikolojiyi, düşünce ve eğilimlerini bir daha incelemek için halkla yakın temasa geçmek.

2- Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyetini siyasi bir parti durumuna getirmek.

3- Ordumuzu yakından görmek

 

Bu geziler sırasında öncelikle Lozan Konferansı ve Sonucu neler olacak konusu üzerinde konuşmalar yapıyordu. Konuşmalarda ikinci konu milli hakimiyet ve Hilafet makamı, üçüncü konu kurulması düşünülen siyasi parti hakkında oluyordu.

 

Atatürk 14 Ocak 1923’de İleri Gazetesi Başyazarı Cemal Nuri’ye verdiği demeçte “Ben öyle bir parti kurulmasını düşünüyorum ki, parti; milletin bütün sınıflarının refah ve mutluluğunu temine yönelmiş bir programa sahip olsun. Milletin şartları buna müsaittir.” demişti.

 

Atatürk 18 Ocak 1923 tarihinde İzmit’te halka yaptığı konuşmada Lozan ile ilgili düşüncelerini şu sözlerle anlatmıştır. “…Bütün millet emin ve müsterih olsun ki inkılabı yapanlar menfi kuvvetleri çıktığı noktalarda imha edecek kudret ve kabiliyet ve tedbire sahiptirler.”

 

Atatürk 22 Ocak 1923 tarihinde Bursa’da sanatla ilgili yaptığı konuşmada “… Bir millet ki resim yapmaz, bir millet ki heykel yapmaz, bir millet ki tekniğin gerektirdiği şeyleri yapmaz; itiraf etmeli ki o milletin ilerleme yolunda yeri yoktur.” dedi.

 

Atatürk’ün Balıkesir’e 1. Ziyareti 6 – 8 Şubat 1923 tarihinde oldu. Balıkesir heyeti kendisini Soma’da karşıladı. Belediye Başkanı Hayrettin Bey başkanlığındaki heyette şehrin ileri gelenleri bulunuyordu. 6 Şubat 1923 günü saat 15:30’da tren ile Atatürk Balıkesir’e geldi. Mutafa Kemal Paşa yanında Kazım Karabekir Paşa ve Latife Hanım olduğu halde İstasyon Meydanında çeşitli etkinliklerle karşılandı ve burada Kurtdereli Mehmet Pehlivan ile tanıştırıldı. Kuvayi Milliye Caddesinde Marif Takı geçildikten sonra Sıtkı Sungurtekin (Sıtkı Yırcalı) heyete bir konuşma yaptı. Sıtkı Sungurtekin “Soylu ırkımın asil kurtarıcısı!” diye başladığı konuşmasında “… Biz öğrenciler, biz manevi oğullarınız, sizin değişmez kurallarınızı çalışma rehberi kabul edecek ve yeniden hayat verdiğiniz TÜRKLÜĞÜ YÜKSELTECEĞİZ!”  dedi.

 

Mustafa Kemal Paşa “Bu zafer, benim değil milletimindir. Hakkımda söylediğiniz sözler bana değil, milletime aittir. Bu büyük millet, çok zafer gördü, fakat sonuçlarından faydalanamadı. Bugünkü zaferi milletin kesin kararı ve imanı doğurmuştur. Aynı şekilde çalıştıkça daha çok zafer kazanacaktır.” diyerek ona cevap verdi.

 

Atatürk 7 Şubat günü çeşitli ziyaretler yapıldıktan sonra Zağnos Paşa Camisine geldi. Burada şehitler için okunan mevlitten sonra “Ey Millet! Allah birdir. Şanı büyüktür. Allah’ın selameti, sevgi ve iyiliği üzerinize olsun.” diye başlayan konuşmasını yaptı. İslam dini hakkında görüşlerini anlattı ve sözünü şöyle bağlıdı: “Milli emeller, milli irade ve milli eğilimler; milletin ortak duygu ve düşüncelerinin bileşkesidir. Bunun üzerine çıkmak veya altında kalmak yanlıştır.”

 

Konuşması bittikten sonra halkın sorularını cevapladı. Sorulardan biri halifelik konusunda idi. Sözü Halifelik hakkındaki soruya getirerek, yalnız Türkiye değil bütün İslâm Âlemi’ne ait olan bu makâma görev ve yetki vermenin Türkiye Devleti’nin yetkileri dışında ve üzerinde olduğunu söyledikten sonra demiştir ki:

 

“Dünya üzerinde Osmanlı Devleti’nin yıkılmasından sonra bir Türkiye Devleti kurulmuştur. Bu devlet İran ve Afganistan gibi bağımsız ve Müslüman’dır. Yeni Türkiye devletini milletin vekillerinden meydana gelen Türkiye Büyük Millet Meclisi idare eder. Bu şartlar dahilinde Halifeye, yalnız Türkiye Devleti adına ve hesabına özel kanunuyla verilmiş olduğundan başka, bir hak ve yetki verilmesi gerekirse milletin hakimiyeti sınırlandırılmış ve sonuçta bu hakimiyet taksim edilmiş olur ki, bu eski durumun yeniden geriye gelmesinden başka bir şey olamaz.”

 

Atatürk Balıkesir’e ikinci ziyaretini 8-10 Ekim 1925 tarihinde yaptı. Bu ziyaretinde Mustafa Kemal Paşa halka belediye meydanında şöyle hitap etti:

 

“Muhterem Ahali,

Bugün buraya gelişim sebebiyle muhterem Balıkesir ahalisi tarafından yapılan coşkun tezahürat karşısında hissettiğim saadet büyüktür.

Arkadaşlar, Türk Milletini şimdiye kadar taşıdığı püsküllü yadigar ile bütünleşmiş gibi göstermeye çalışanlar, elbette çok aldanmışlardır.

Herhalde millet, tuttuğu yolda süratle, şiddetle yürüyecek ve mutlaka layık olduğu saadet ve selamete kavuşacaktır.

Ey muhterem ahali, sizi ve milleti tebrik ederim.”

 

Daha sonra da Askeri Mahfelde halka yaptığı konuşmada şunları söylemiştir:

- Sevgili Balıkesirliler! Buraya düşman geldi mi?

- Geldi Paşam.

- Gelen düşman canınıza, malınıza, Türklüğünüze kasteden böyle bir düşman, başınıza taç getirse giyer misiniz?

- Giymeyiz Paşam.

- Fakat başınızdaki fes, Yunan serpuşudur. Onu, hala giymekte devam edecek misiniz?

- Giymeyiz Paşam. Herkes feslerini atarak cevap verdi.

 

Atatürk çeşitli yerleri ziyaret ediyor. Bu ziyaretlerinin başında da tabi ki Türk Ocağı geliyor. Mustafa Kemal Paşa Türk Ocağında gençlerle sohbetinin sonunda “Balıkesir Türk Ocağı’nda genç, münevver, ateşin azasının samimi huzurlarıyla geçirdiğim dakikaları daima mütehassis olarak hatırlayacağım. ” dedi

 

Atatürk 3. ziyaretini 13- 15 Haziran 1926 tarihinde yaptı. Bu ziyaretinde Balıkesirliler Atatürk için bir balo düzenlendi. Bu balo sebebiyle Atatürk İzmir’e bir gün geç gitti. Bu gecikme dolayısıyla İzmir’de Atatürk’e suikast düzenleyenler telaşa kapıldı, İzmir suikastı önlenmiş oldu.

 

4. ziyaret 7 – 8 Şubat 1931 tarihinde yapıldı. Bu ziyaret İktisadi Ziyaret adını taşıyordu. Atatürk ekonomi konusunda bilgi sahibi olan, özellikle kooperatifçilik konusu üzerinde çalışmış olan insanları yanına alarak, özel bir ihtisas ziyareti olarak bu ziyareti gerçekleştirdi. Bu ziyarette Balıkesir’de Cumhuriyet Halk Fırkasını ziyaret ediyor ve burada bir demir traktör hediye ediyor.

 

Mustafa Kemal Paşa Türk Ocağında yaptığı konuşmasında da şunları söylüyor:

 

“Halkın saffetinden faydalanarak milletin maneviyatına tasallut eden kimselerle onların ardından gidenler, elbette ki, bir takım cahillerden ibarettir. Millete bunlar anlatılmalıdır. Bunların millet bünyesinde yaptıkları tahribatı hissetmek lazımdır.”

 

“… Milletimizin önünde açılan refah yolunda durmadan yol almasına engel olmaya çalışanlar hep bunlardır. Bunların varlıklarını görmezlikten gelenler, Menemen’de Kubilây’ın başı kesilirken aldırış etmeyen ve hatta alkışlamaya kalkışanlar gibidirler.”

 

Mustafa Kemal Paşa 21 – 22 Ocak 1933 tarihinde 5. ziyaretini yapıyor. 6. ziyaretini 15 Nisan 1934 tarihinde, 7. ve son ziyaretini 24 – 25 Haziran 1938 tarihinde yapıyor. Atatürk son ziyaretinde Erdek Limanına kadar geliyor fakat sağlık sebeplerinden dolayı Balıkesir’e gelemiyor. Atatürk 24 Haziran 1938 tarihinde Erdek’ten Balıkesir’e “Balıkesirli vatandaşlarıma selam ve sevgilerimi iletiniz.” mesajını gönderiyor.

 

Atatürk’ün Balıkesir’e selam ve sevgileri ebediyen başımızın üstüne…”

 

Konuşma bittikten sonra Başkan Acar, Yard. Doç. Dr. Fuat Özer’e teşekkür etti ve ona bir kitap ile teşekkür plaketi verdi. Başkan Acar 16 Şubat Perşembe akşamı saat 20:00’de yapılacak olan Ocakbaşı Sohbetinde Araştırmacı – Yazar Aydın Ayhan’ın “Kurtuluş Savaşında Balıkesir Cepheleri” konusunda seminer vereceğini, yeni çıkan “Kurtuluş Savaşında Balıkesir Cepheleri” adlı kitabını imzalayacağını söyledi ve herkesi ocakbaşına davet etti.

balıkesir türkocakları türkocağı atatürk
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bütçeden SGK'ya Yapılan Yardım 2018'de 17.9 Milyar TL Artacak
Bütçeden SGK'ya Yapılan Yardım 2018'de 17.9 Milyar TL Artacak
'Bölgedeki Gelişmelerden Memnunuz'
'Bölgedeki Gelişmelerden Memnunuz'