Advert

Çubarov'un Tabur Saldırısına Dair Açıklaması: Olacağı Belliydi

Çubarov, Ukraynalı askerler ile Kırım Tatar taburu gönüllü askerleri arasındaki olayın, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri bünyesinde Kırım Tatar askeri biriminin kurulmasına ilişkin kararın alınmasının gecikmesi sebebiyle meydana geldiğini ifade etti.

Çubarov'un Tabur Saldırısına Dair Açıklaması: Olacağı Belliydi

KİEV (QHA) -

Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çıbarov, kişisel Facebook sayfasında dün, 12 şubat 2017 tarihinde Ukrayna Silahlı Kuvvetleri askerleri ile Kırım Tatar Noman Çelebicihan taburu askerleri arasında meydana gelen olayı yorumladı.

 

Olayın son bulduğunu kaydeden Çubarov, “Olay son buldu, ancak onun meydana gelmemesi mümkün değildi, çünkü Ukrayna Silahlı Kuvvetleri ve ya Milli Muhafızların bünyesinde hem Kırım Tatarları hem de diğer milliyetlerden Kırım sakinlerinin görev yapabileceği Kırım Tatar askeri biriminin kurulmasına ilişkin kararın kabul edilmesi sebepsiz şekilde gecikti. Böyle bir kararı beklerken gençler (çok genç olmayanlar da) “Asker” sivil toplum kuruluşu bünyesinde askeri hazırlık yapıyor, Çongar, Çaplınka ve Kalançak sınır kontrol noktalarında Ukrayna’nın ana kısmı ile geçici işgal altındaki Kırım arasında insanların ve araçların hareketinin kontrolü konusunda Ukrayna sınır ve gümrük hizmetlerine yardımcı oluyorlardı. “Asker” sivil toplum kuruluşu tarafından yapılan düzenli sivil kontrol söz konusu iki servisin de işine gelmiyordu. “Asker”ciler idari sınırda çeşitli yasadışı iş kuranlar için de istenmeyen unsur haline geldi. Ve doğal olarak onlar, “Askeri” konuşlandığı yerlerin dışına atmaya çalışan taraf oldular ” diye paylaştı.

 

“İyi ki olay sonlandı, ama suçlu askerlerden bazılarının Kırım Tatarlarına karşı düzmece versiyonlara başvurması çok kötü. Katiyen bu tür eylemlerin önünü keseceğiz” diyen Çubarov, saat 11.00’de polis ve Ukrayna askerlerinin Çongar’da “Asker”in bulunduğu bölgeyi terk ettiğini, Noman Çelebicihan taburu gönüllü askerlerinin de günlük vazifelerine geri döndüğünü kaydetti.

Çubarov, Kırım Tatar Milli Meclisi yönetimi ve sorumlu kişilerin ilgili bakanlıklar, servis ve birimlerin yönetimi ile sürekli etkileşim içinde olduğunu ifade etti.

 

QHA

kırım tatar milli meclisi çubarov saldırı
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tahran'da 'Kerkük Türk'tür Türk Kalacak' Sloganları
Tahran'da 'Kerkük Türk'tür Türk Kalacak' Sloganları
'AB'nin Türkiye'ye Fon Aktarımını Azaltılmasını İstedik'
'AB'nin Türkiye'ye Fon Aktarımını Azaltılmasını İstedik'