Advert

Kazak Sporcudan Doping Tepkisi: Terörist Muamelesi Gördük

Olga Poltoranina, Kazakistan milli takımının kaldığı otele doping şüphesiyle baskın düzenlendiğini, Kazak kafilesinin yerel polis tarafından terörist muamelesi gördüğünü açıkladı.

Kazak Sporcudan Doping Tepkisi: Terörist Muamelesi Gördük

Dünya Biatlon Şampiyonası için Avusturya’nın Hochfilzen kentinde bulunan Kazak biatloncu Olga Poltoranina, Kazakistan milli takımının kaldığı otele doping şüphesiyle baskın düzenlendiğini, Kazak kafilesinin yerel polis tarafından terörist muamelesi gördüğünü açıkladı.

Avusturya İçişleri Federal Bakanlığı’nın internet sitesinde yayınladığı yazılı açıklamada, Ocak ayında Tirol bölgesinde bir benzin istasyonunda bulunan karton kutudan, kullanılmış iğne ve şırıngaların yanı sıra Kazakistanlılara ait Uluslararası Biatlon Birliği (IBU) organizasyonları için geçerli akreditasyon kartların çıktığı iddia ediliyor.

8 Şubat akşamı Hochfilzen’de Kazakistan kafilesinin konakladığı otele Avusturya polisi tarafından düzenlenen doping baskınında tıbbi malzeme ve ilaçlar dahil olmak üzere Kazakistanlılara ait tüm eşyalara el konuldu.

Innsbruck Savcılığı, olayla ilgili soruşturma başlatıldığını duyurdu.

IBU’den yapılan açıklamada ise, yarışma öncesi tüm sporculardan kan ve idrar numunesi alındığını, suçlu oldukları ispatlanıncaya kadar Kazak kafilesi hakkında herhangi bir tedbir uygulanmayacağı belirtildi.

Yarışmanın ilk gününde karışık bayrak yarışından sonra gazetecilere baskın ile ilgili açıklama yapan Poltoranina, teröristler gibi kuşatılınca çok korktuklarını ifade etti. Polis ve doping memurlarının gece saat 02:00’e kadar, bazılarını saat 04:00’e kadar beklettiğini dile getiren Poltoranina, önce odalarda aramalar yapıldığını, sonra tüm kafilenin polis karakoluna götürüldüğünü söyledi ve tüm sporcuların gece uyuyamadığını, bu yüzden antrenmana çıkmış gibi yarışa duygusuz bir şekilde çıktığını belirtti.

Bugün Kazakistan Spor ve Kültür Bakanlığı’ndan yapılan resmi açıklamada, bu olayın görevine yeni başlayan doktorun ihmali yüzünden meydana geldiği açıklandı.

Dünya Biatlon Şampiyonası bu sene 8-19 Şubat tarihleri arasında Hochfilzen, Avusturya’da gerçekleştirilecek. Kazakistan adına yarışmalara 5 erkek ve 5 kadın olmak üzere toplam 10 sporcu katılıyor.

kazakistan biatlon doping avusturya
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tahran'da 'Kerkük Türk'tür Türk Kalacak' Sloganları
Tahran'da 'Kerkük Türk'tür Türk Kalacak' Sloganları
'AB'nin Türkiye'ye Fon Aktarımını Azaltılmasını İstedik'
'AB'nin Türkiye'ye Fon Aktarımını Azaltılmasını İstedik'