Advert

Nazarbayev: İnsan Kaynağı Olmadan Dijital Kazakistan İmkansız

Nursultan Nazarbayev, uygun insan kaynakları olmadan, halka sesleniş konuşmasında belirlediği teknolojik modernleşme, “Dijital Kazakistan” programı gibi hedeflere ulaşmanın imkansız olduğunu açıkladı.

Nazarbayev: İnsan Kaynağı Olmadan Dijital Kazakistan İmkansız

Kazakistan Millî Eğitim Bakanı Yerlan Sagadiyev’i kabul eden Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, uygun insan kaynakları olmadan, halka sesleniş konuşmasında belirlediği teknolojik modernleşme, “Dijital Kazakistan” programı gibi hedeflere ulaşmanın imkansız olduğunu açıkladı.

Akorda Sarayı’nda gerçekleşen görüşmede Sagadiyev, Nazarbayev’e millî eğitim bakanlığının 2016 yılı faaliyetleri ile ilgili raporu sundu ve eğitimin içeriğini güncelleme ve yenileme, beş günlük eğitim sistemine geçme, ders kitaplarının geliştirilmesi gibi eğitim alanında gerçekleştirilmekte olan reformlar hakkında bilgi verdi.

Bakanlığın 2016 raporunu değerlendiren Nazarbayev, 2 hafta önce yayımladığı ‘Kazakistan’ın üçüncü modernizasyonu’ başlıklı halka sesleniş konuşmasındaki hükümetin eğitim ile ilgili hedeflerine değindi.

Nazarbayev, devletin her kademesindeki kadroların hem yurtiçi hem yabancı eğitim kurumlarında eğitimden geçmesi için büyük bir çalışma gerçekleştirildiğini, okullarda üç dilli eğitim, dijital eğitim gibi sistemlerin uygulanmaya başladığını ifade etti.

Bu sistemlerin geliştirilmesi için milli eğitim bakanlığına çok büyük iş düştüğünü hatırlatan Nazarbayev, teknolojik modernleşme, “Dijital Kazakistan” programını uygulama gibi halka sesleniş konuşmasında belirlediği hedeflere ulaşmanın, uygun insan kaynakları olmadan imkansız olduğunu vurguladı.

Nazarbayev ayrıca, reformların eğitim kalitesini yükseltmek için yapıldığının altını çizerek (reformlar hakkında) halkı bilgilendirme çalışmalarına dikkat edilmesi gerektiğini belirtti.

(Kazakistan.kz)

kazakistan nazarbayev dijital
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türk Dünyası Birlik Platformu, Genç Akademisyenler Derneği'nin Konuğu Oldu
Türk Dünyası Birlik Platformu, Genç Akademisyenler Derneği'nin Konuğu Oldu
“Kırım Tatar Türk Özerkliği Ukrayna’nın Yükümlülüğüdür”
“Kırım Tatar Türk Özerkliği Ukrayna’nın Yükümlülüğüdür”