Advert

BBP Genel Başkanı Destici: Halkın Bilgilendirilmesi Gerekiyor

BBP Genel Başkanı Destici, "Benim tahminim, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın perşembe veya cuma günü anayasa değişikliği paketini imzalayacağı yönündedir. Referandumu 16 Nisan'a denk getirmek için böyle bir bekletme sürecinin yaşandığını düşünüyorum." dedi.

BBP Genel Başkanı Destici: Halkın Bilgilendirilmesi Gerekiyor

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, anayasa değişikliği referandumunun belirlenmesine ilişkin, "Benim tahminim, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın perşembe veya cuma günü anayasa değişikliği paketini imzalayacağı yönündedir. Referandumu 16 Nisan'a denk getirmek için böyle bir bekletme sürecinin yaşandığını düşünüyorum." dedi.

Destici, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, gündemdeki konulara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Referandumda milletin tercihi noktasında bir kamplaşma ve ayrışmaya gidilmesinin doğru olmayacağını ifade eden Destici, bu süreçte milletin birlik ve beraberliğe ihtiyaç duyduğunu belirtti.

Destici, anayasa değişikliği paketini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın henüz imzalamadığını hatırlatarak, "Ben daha önce de ifade ettim. Bu beklemenin bir tarih ayarlama süreci olduğunu düşünüyorum. Cumhurbaşkanı Erdoğan da bunu teyit eden açıklamalar yaptı. Mevsim koşullarını değerlendirerek, bir tarih ayarlama noktasında gidildiğini görüyoruz. Benim tahminim, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın perşembe veya cuma günü anayasa değişikliği paketini imzalayacağı yönündedir. Referandumu 16 Nisan'a denk getirmek için böyle bir bekletme sürecinin yaşandığını düşünüyorum." diye konuştu.

"Vize yasağının konuşulmasını isterdik"

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump ile yaptığı telefon görüşmesine de değinen Destici, görüşmenin yapılmasından duydukları memnuniyeti dile getirdi.

FETÖ, PYD, El Bab operasyonu ve olası bir Rakka operasyonunun konuşulduğunu anımsatan Destici, "Biz, Trump'ın 7 Müslüman ülkeye getirdiği vize yasağının da konuşulmasını isterdik. Hangi gerekçeyle 7 Müslüman ülkenin vatandaşlarına ABD'ye girme yasağı koyulmuş, bunun sorulmasını, cevabının alınmasını, bu yanlış kararın Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Trump'a iletilmesini ve bu yanlıştan dönülmesinin söylenmesini beklerdik." değerlendirmesini yaptı.

Trump'ın ilk görüşmesini İsrail ile yaptığına dikkati çeken Destici, Trump'ın İsrail'in bütün politikalarını arkasında olduğunu kaydeden açıklamalarına işaret ederek, "Bundan cesaret alan İsrail, Gazze'ye hem havadan hem karadan bir saldırı başlattı ve İsrail'den gelen açıklamalar bu saldırının büyüyeceği noktasında." ifadelerini kullandı.

"Halkın bilgilendirilmesi gerekiyor"

Varlık Fonu'nun bir borç yönetim fonu olduğunu savunan Destici, bütçesi fazla veren, kaynağı fazla olan ülkelerin paralarını değerlendirmek için böyle bir fonu oluşturabildiğini anlattı.

Mustafa Destici, Türkiye Varlık Fonu'nun bir kaynak bulmak için oluşturulduğunu savunarak, şunları kaydetti:

"Devlet borçlarını ve yapılan yatırımların paralarını ödeyemez hale gelmiş ve yatırımlarda ihaleleri verdiği şirketler borçlanamaz hale gelmiş. Onları borçlandırmak için yeni borçlar bulmak için bir fon oluşturmuş. Durum böyle gözüküyor. Eğer böyle değilse bunun kamuoyuna net bir şekilde açıklanması gerekir. Halkın net bir şekilde bu konularda bilgilendirilmesi gerekiyor. Niye kuruldu bu fon, amacı ne gayesi ne? Dünyada hiçbir uygulaması yok. Bu kadar kamu iktisadi kuruluşunun Varlık Fonu'na devredildiği başka bir ülke görmedim. Araştırdım böyle bir uygulama yok."

AA

bbp mustafa destici anayasa değişikliği başkanlık sistemi
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türk Dünyası Birlik Platformu, Genç Akademisyenler Derneği'nin Konuğu Oldu
Türk Dünyası Birlik Platformu, Genç Akademisyenler Derneği'nin Konuğu Oldu
“Kırım Tatar Türk Özerkliği Ukrayna’nın Yükümlülüğüdür”
“Kırım Tatar Türk Özerkliği Ukrayna’nın Yükümlülüğüdür”