Advert

3’lü Mekanizma’nın İlk Toplantısında Ne Görüşüldü?

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Kazakistan’ın başkenti Astana’da yapılan Türkiye, Rusya ve İran’ın oluşturduğu 3’lü mekanizmanın ilk toplantısının ardından görüşmenin detayları ile ilgili açıklamalarda bulundu.

3’lü Mekanizma’nın İlk Toplantısında Ne Görüşüldü?

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Astana'da yapılan Rusya, Türkiye ve İran'dan oluşan 3'lü mekanizmanın ilk teknik toplantısında, Suriye barış müzakerelerine katılacak hükümet ve muhalefet heyetlerini oluşturma konusunun ele alındığını söyledi.

Venezüella Dışişleri Bakanı Delcy Rodriguez ile Moskova'da yaptıkları görüşmenin ardından konuşan Lavrov, Suriye'de barışın tesisine ve yeni anayasa hazırlanmasına yönelik siyasi müzakerelere katılacak hükümet ve silahlı muhalefet heyetlerinin belirlenmesi için çalışmalar yapılacağını kaydetti.

 

 

'Anayasa Sürecinin Hızlandırılmasını Amaçlıyoruz'

 

 

Anayasa konusunun tüm siyasi güçlerin katılımıyla tartışılmasını ve sürecin hızlandırılmasını amaçladıklarını kaydeden Lavrov, şunları söyledi: "Rusya, bir anayasa taslağı sundu ve bunun dayatma olmadığını, sadece Cenevre sürecine bağlı kalındığı için bir ilerleme kaydedilemeyen diyalogu canlandırma girişimi olduğunu net olarak açıkladı."

 

 

Rusya'nın inisiyatifinin hem hükümet hem de muhalefetteki düşünme sürecini hızlandırdığını kaydeden Lavrov, Astana'daki bugünkü toplantıda Suriye'deki ateşkesin izlenmesini sağlayacak mekanizma üzerinde anlaşılmasının ardından siyasi alanda gelişmeler yaşanmasını umduklarının altını çizdi.

 

 

'3'lü Mekanizmanın İşleyişi de Masaya Yatırılacak'

 

 

Lavrov, toplantıda Suriye'de ateşkesin izlenmesi ve uygulanmasının sağlanması için Rusya, Türkiye ve İran'dan oluşan 3'lü mekanizmanın işleyişinin masaya yatırılacağını da sözlerine ekledi.

TürkBakış

Türkiye Kazakistan Rusya
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tahran'da 'Kerkük Türk'tür Türk Kalacak' Sloganları
Tahran'da 'Kerkük Türk'tür Türk Kalacak' Sloganları
'AB'nin Türkiye'ye Fon Aktarımını Azaltılmasını İstedik'
'AB'nin Türkiye'ye Fon Aktarımını Azaltılmasını İstedik'