Advert

2017 AÖF Kayıt Yenileme Ne Zaman Başlıyor?

2017 AÖF kayıt yenileme tarihleri Açık Öğretim Fakültesi tarafından açıklandıktan sonra fakültede okuyan öğrenciler yenileme üzerine yapılacak işlemleri araştırmaya başladı. Fakültenin kayıt yenileme durumunda öğrencilerin ne yapabileceğini ve ne yapamayacağını kendi sitesinden açıkladı. Ders ekleme ve ders silme durumunda fakülte öğrencileri uyarırken, AKTS kredilerinde öğrenciler neye dikkat etmelidir?

2017 AÖF Kayıt Yenileme Ne Zaman Başlıyor?

AÖF kayıt yenileme tarihleri, istenen belgeleri sorgulayan öğrencilere cevap veren Açık Öğretim Fakültesi, öğrencilere bir takım açıklamalarda ve uyarılarda bulundu. Ders ekleme ve silme konusu ve AKTS kredileri üzerine açıklamalarda bulunan fakülte öğrencilerden dikkatli olunması uyarısında bulundu. 

Bahar dönemi kayıt yenileme ne zaman başlıyor?

13 Şubat 2017 Pazartesi günü başlıyor, 24 Şubat 2017 Cuma günü mesai saati bitiminde sona eriyor.

İstenen belgeler nelerdir?

İnternetten yapılan başvuru belgesi
Fotoğraflı – İmzalı Form
Öğrenci Bilgi Formu
Öğrenim Belgesi
Fotoğraf ve Askerlik Durum Belgesi.

Toplam kaç kredi seçilmektedir?

Ders kodu sırasına göre yapılacak sistemde 30 AKTS kredi geçilemeyecek. Bu sistem Fakülte tarafından yapılacaktır. 

Öğrenci ne kadar kredi seçebilir?

Fakültenin atadığı dersleri silebilir veya ekleyebilir. Dersler 45 AKTS krediyi geçmeyecektir. 

Ücret ödendikten sonra ders  silme geçerli olacak mı?

Fakülte bu konuda öğrencileri uyarıyor. Ücret ödendikten sonra ders silme aktif olmayacaktır. Ödeme yapılmadan önce fakültenin sitesinden kayıt yenileme linkinden öğrencinin sorumlu olduğu dersler incelenerek işlem yapılması gerekmektedir.

Ücret nereye ödenecek?

Kayıt yenileme üzerine Fakültenin tam açıklamasını okumak için TIKLAYINIZ

2017 sınav tarihleri ne zaman?

Açık uçlu ve kısa cevaplı soruların sorulacağı bahar döneminde gerçekleşecek olan sınav tarihleri

Vize: 15 Nisan 2017, 16 Nisan 2017
Final: 27 Mayıs 2017, 28 Mayıs 2017
Üç ders sınavı: 22 Temmuz 2017

 

Açık uçlu sorular nasıl sorulacak?

Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dor. Naci Gündoğan'dan kısa cevaplı soruların bahar sınavlarında çıkacağına dair dikkat çeken açıklamada bulundu, açık uçlu sorular üzerine öğrencilere önemli bilgiler verdi. Sınav sonuçların artık bir hafta içerisinde açıklanabildiğini söyleyen Gündoğan, YÖK'ün hazırladığı "açık uçu ve kısa cevaplı soruların" Açıköğretim sınavlarında da bahar dönemindeki sınavlarda uygulanacağını açıkladı. Gündoğan bahar döneminde Türk Dili ve Edebiyatı (Çağdaş Türk Romanı), Felsefe (Çağdaş Felsefe), Tarih (Hukuk Tarihi) programlarda kısa cevaplı ve açık uçlu soruların sorulacağını söyledi: 2 kısa cevaplu soru, 1 açık uçlu soru.

Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan'ın yeni sınav sistemine dair yazısı aşağıda yer almaktadır

ÖĞRENCİDEN İSTENEN NEDİR? 4 YANLIŞ BİR DOĞRU SİSTEMİ YENİ SINAVDA UYGULANACAK MI?

Prof. Dr. Gündoğan, uygulamanın içeriğiyle ilgili olarak şu detayları aktardı: “Öğrencilerimizin kendi cümleleriyle bilgilerini ifade etmelerine olanak sağlayacak bu sorular, 4 yanlış 1 doğru uygulaması kapsamında yer almayacak. Kısa cevaplı sorular, cevabı yalnızca bir ya da iki kelimeden oluşan sorular olacaktır. Bir romanın yazarının ya da bir anlaşmanın tarihinin yoklandığı sorular kısa cevaplı sorulara örnek olarak verilebilir. Kısa cevaplı soruların her birinin puan değeri çoktan seçmeli sorunun puan değerine eşit olacaktır. Açık uçlu sorular ise, öğrencilerin kitapta yer alan bilgileri organize etme becerilerini ölçmeye yönelik olacaktır. Açık uçlu sorunun cevabı bir veya iki paragraf olabilecektir. Tarihsel bir dönemin özelliklerini yazmak, iki düşünürün bir olaya ilişkin görüşlerini kıyaslamak, iki roman yazarının üsluplarını belli bir açıdan karşılaştırmak açık uçlu sorulara örnek olarak verilebilir. Bu soruların cevapları aslında kitaplarında yer almaktadır. Öğrencilerden beklenen kitapta yer alan cevabı yapılandırmalarıdır. Bu nedenle açık uçlu sorulara biz yapılandırılmış cevaplı sorular demeyi tercih ediyoruz. Her öğrenci istenen bilgiyi zihninde farklı şekilde yapılandırmış olabilir. Biz olası tüm yapılandırmaları önceden hazırladığımız ve adına rubrik denen standart puanlama anahtarlarıyla eşleştirerek puan vereceğiz. Böylece öğrenciler, sahip oldukları bilgi düzeyine göre doğru-yanlış yaptı şeklinde değil; bilgi sahibi olmama durumundan konuya tam hakim olma durumuna göre puan alabilecekler.  Bu uygulamanın, öğrencilerimizin bilgilerini gerçeğe daha yakın ölçmemizde yardımcı olacağını düşünüyoruz. Ayrıca bu soru türlerinin öğrencilerimizin biraz bile bilgi sahibi olsalar puan alabilmelerini sağlayacağını düşünüyoruz.”

AÇIK UÇLU SORULARDA SİSTEM NASIL UYGULANACAK?

Kısa cevaplı ve açık uçlu soruların değerlendirmesine ilişkin yöntemi de açıklayan Rektör Gündoğan, “Öğrencilerimizin cevap kâğıtları, alanında uzman en az iki farklı puanlayıcıya gidecek. Bu puanlayıcılar önceden hazırlanmış standart puanlama anahtarlarına (rubrik) göre her bir soruya puan verecektir. Kısa cevaplı sorular için verilecek bu puanlar doğru ya da yanlış şeklinde değerlendirilecektir. Açık uçlu sorular ise öğrencilerin bilgilerini ne kadar doğru ifade edebildiklerine bağlı olarak 5 düzeyde puanlanacaktır. Açık uçlu sorudan alınabilecek en yüksek puan, iki çoktan seçmeli sorunun puan değerine eşit olacaktır. Uygulamanın detayları ve örnek sorular öğrencilerimize ayrıca önümüzdeki süreçte duyurulacaktır.” ifadelerini kullandı.

YENİ SINAV SİSTEMİNDE BEKLENEN NEDİR?

 

Prof.Dr. Gündoğan, açık uçlu soru uygulamasının, açıköğretimde ölçme değerlendirme kalitesini yükselteceğine inandığını ve ilerleyen dönemlerde bu uygulamayı yaygınlaştıracaklarını da kaydetti. Gündoğan ayrıca, bu konuda kendilerini cesaretlendiren Yükseköğretim Kurulu’na ve YÖK Başkanı Prof.Dr. Yekta Saraç’a da teşekkürlerini iletti.

Cnn Türk

aöf kayıt yenileme açık öğretim anadolu üniversitesi
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bütçeden SGK'ya Yapılan Yardım 2018'de 17.9 Milyar TL Artacak
Bütçeden SGK'ya Yapılan Yardım 2018'de 17.9 Milyar TL Artacak
'Bölgedeki Gelişmelerden Memnunuz'
'Bölgedeki Gelişmelerden Memnunuz'