Advert

Kazakistan, Güneydoğu Asya’ya Açılıyor

Kazakistan Demiryolları (KTJ), 5 Şubat’ta tren yoluyla Çin’in doğu eyaleti Jiangsu’da bulunan Lianyungang limanına ulaştırılan Kazakistan üretimi 720 ton buğday ve buğday ürünlerinin bugün deniz yoluyla Vietnam’ın Ho Chi Minh limanına gönderileceğini açıkladı.

Kazakistan, Güneydoğu Asya’ya Açılıyor

Şirket tarafından yapılan açıklamada, Ocak ayının son haftasında Kazakistan’dan çıkan 32 konteynerin, Lianyungang limanında açılışı yapılan Çin-Kazak işbirliği lojistik üssüne ulaştırılan ilk yük partisi olduğu belirtildi.

Çin’in Xinhua ajansından yapılan açıklamada ise, Kazakistan’da üretilen buğday ve tahıl ürünlerinin Lianyungang limanı üzerinden Vietnam ve diğer Güneydoğu Asya ülkelerine 20 günde ulaşacağı bildirildi. Avustralya’dan çıkan yüklerin en az 30 günde geldiği ifade edilen açıklamada, bu nedenle ve Kazakistan üretimi buğdayın ton fiyatının Avustralya buğdayından 45 dolar daha ucuz olması nedeni ile Güneydoğu Asya ülkelerinin Kazak buğdayını tercih ettiği kaydedildi.

Lianyungang limanında bulunan Çin-Kazak işbirliği lojistik üssü, Kazakistan ile Çin arasında 2009 yılında yapılan transit anlaşması çerçevesinde bu sene açıldı. Çin-Kazak işbirliği lojistik üssü, Çin’in ‘GC Port Lianyungang’ ile Kazakistanlı KTZ şirketlerinin ortak projesi. Kazakistan, 2017 yılında bu üss üzerinden Güneydoğu Asya’ya 500 bin ton buğday ihraç etmeyi planlıyor.

Kazakistan Kz

kazakistan güney doğu asya ticaret vietnam çin
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bütçeden SGK'ya Yapılan Yardım 2018'de 17.9 Milyar TL Artacak
Bütçeden SGK'ya Yapılan Yardım 2018'de 17.9 Milyar TL Artacak
'Bölgedeki Gelişmelerden Memnunuz'
'Bölgedeki Gelişmelerden Memnunuz'