Advert

Büyük Tatar Şairi Abdullah Tukay’ın Ansiklopedisi Hazır

26 yıllık kısacık ömrüne çok değerli şiirler sığdıran, Tatar dili ve edebiyatının temel isimlerinden, Tatarların büyük şairi Gabdulla Tukay’ın (Abdullah Tukay) haytaı ve eserleri üzerine, uzun yıllar süren titiz bir çalışma ile hazırlanan ansiklopedisi nihayet okurları ile buluşuyor.

Büyük Tatar Şairi Abdullah Tukay’ın Ansiklopedisi Hazır

Ansiklopedinin tanıtımı ve prezantasyonu 7 Şubat’ta Tataristan Bilimler Akademisi’nde yapılacak.

Tataristan Dil, Edebiyat ve Sanat Enstitüsü çalışmaları ile hazırlanan kitap Tatar sosyal bilimi dalında çalışan 135 yazarın farklı alanlarda yazdığı eserleri birleştirdi.

Tataristan Bilimler Akademisi haberine göre, kitapta Aabdullah Tukay hakkında 2 bin 358 makale yer alıyor.

Bu makaleler sadece kağıt üzerinden değil, aynı zamanda tiyatro, televizyon, film, müzik üzerinden de Tukay’ı anlatıyor.

Tukay’ın eserlerinin farklı dünyası, şairin hayatı ve sanata bakış açısı analize ediliyor ve Tatar sanatı ile ilgilenenlerin beğenisine sunuluyor.

Ansiklopedi prezentasyonunda şairin sanatı ile ilgili sergi açılışının da yapılması bekleniyor.

Organizatörler bu kitabın Tatar Edebiyatı Tarihinde Gabdilla Tukay ile ilgili ilk ansiklopedi olacağına dikkati çekiyorlar.

ABDULLAH TUKAY’IN HAYATI

Wikipedia’da, 26 yıllık kısa ömründe Tatar kültür ve hayatına damga vuran Abdullah Tukay şöyle anlatılıyor:

Mehmet Arif oğlu Abdullah Tukay (Tatarca dilinde: Möxämmätğärif ulı Ğabdulla Tuqay) veya bilenen adıyla Abdullah Tukay (Tatarca: Ğabdulla Tuqay) (d. 26 Nisan 1886 – ö. 15 Nisan 1913), Tatar halk şairi, yazar ve yayımcı.

Tukay çağcıl İdil Tatar edebiyatı ve dilinin babasıdır.

26 Nisan 1886’da Kazan bölgesi Quşlawıç adlı kentinde doğmuştur. Elden ele dolaşarak çocukluğunu Sasna, Üçili kentinde geçirdi, ilk öğretimini Kırlay medresesinde aldı. 1895 sonra Kazakistan’da Uralsk adlı kentinde akrabalarının yanında aile terbiyesi gördü. Orada Tatar edebiyatı ile halk edebiyatını incelikleriyle öğrendi, Arapça, Farsça, Rusça, Başkurtça, Türkçe gibi ve diğer halkların edebiyatları,

Şark felsefesi ile aruz teorisini Mutiullah Hazretin kendisinden öğrendi.Türk ceditçisi, göçmen Abdülveli onu Türkçe ve Fransız edebiyatları ile tanıştırdı. Tukay daha sonra Abdülveli için dünyayı tanımak için gözümü açan kişi demiştir. Tukay medresede okurken şiirler yazmaya başladı. 1905 yılının başında Sosyal Demokratlar organı olan Uralets gazetesine mürettip olarak girdi. Şehirde cereyan eden ihtilâl hareketlerine de iştirak etti. Kamil Muti’nin çıkardığı Fikir, El Asrü Cedit gazetelerinde, Uklar jurnalında faal olarak çalıştı. Bu organların hem mürettibi, hem musahhihi, hem yazarlarından birisi, hem de redaktörü idi. Cayık’ta Tukay’ın şairliği ve yazarlığı gelişti, şöhreti bütün Rusya’ya yayıldı. Tukay 1907 yılının güzünde Kazan’a döndü. O zamanki edebî medenî muhitin merkezinde olgunlaştı.

15 Nisan 1913 tarihinde tüberküloz hastalığından 26 yaşındayken ölmüştür.

TatarTürk

tataristan kazan abdullah tukay ansiklopedi
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bütçeden SGK'ya Yapılan Yardım 2018'de 17.9 Milyar TL Artacak
Bütçeden SGK'ya Yapılan Yardım 2018'de 17.9 Milyar TL Artacak
'Bölgedeki Gelişmelerden Memnunuz'
'Bölgedeki Gelişmelerden Memnunuz'