Advert

Seçime Katılamayacaklar İçin Erken Oylama

12 Şubat tarihinde Türkmenistan’da yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimleri için erken oylama işlemleri 2 Şubat itibariyle başlatıldı. 12 Şubat tarihinde seçime katılamayacak seçmenlerin erken seçime katılması öngörülüyor. Bu sene seçimlere ilk defa 3 siyasi parti katılacak.

Seçime Katılamayacaklar İçin Erken Oylama

Türkmenistan’da 12 Şubat tarihinde yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimleri için erken oylama başladı. Seçimlere 10 gün kala, erken oy verme süreci başlatıldı. Ülke genelinde 2582 sandık, Türkmenistan’ın yurtdışındaki büyükelçiliklerinde ise 39 sandık kuruldu.

 

 

 

Türkmenistan Merkez Seçim ve Referandum Kurulu, erken oylama döneminde sandıkların yerel saat 08:00 (TSİ ile 06:00) ile 18:00 (TSİ ile 16:00) arasında açık kalacağını duyurdu.

 

 

12 Şubat tarihinde seçime katılamayan seçmenlerin erken oylamaya katılabilecek.

 

 

Bu seneki seçimler 2007 ve 2012 yıllarındaki cumhurbaşkanlığı seçimlerinden çok farklı oluyor ve seçimler demokrasi prensipleri anlamında büyük bir önem taşımaktadır. Seçimlere ilk defa 3 siyasi parti katılmaktadır. Bu da diğer demokratik ülkelerde olduğu gibi, Türkmenisan’da da çok partili siyasi sistemin aktif olduğunun göstergesidir.

 

 

9 adayın yarışacağı seçimleri yerel ve yabancı gözlemciler takip ediyor. Yerel gözlemcilerin 3223’i kayıt alındı. Bunun yanı sıra büyük uluslararası örgüt ve teşkilatlardan – Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Örgütü (AGİT) ve Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) gözlemcileri seçimleri izlemek için Aşkabat’a geldi.

türkmenistan seçim cumhurbaşkanlığı
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türk Dünyası Birlik Platformu, Genç Akademisyenler Derneği'nin Konuğu Oldu
Türk Dünyası Birlik Platformu, Genç Akademisyenler Derneği'nin Konuğu Oldu
“Kırım Tatar Türk Özerkliği Ukrayna’nın Yükümlülüğüdür”
“Kırım Tatar Türk Özerkliği Ukrayna’nın Yükümlülüğüdür”