Advert

AGİT Heyeti Türkmenistan'da

Türkmenistan’da 12 Şubat 2017 tarihinde yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimleri için Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Demokratik Kurumlar ve İnsan Hakları Ofisi gözlemciler heyeti yetkilileri Türkmenistan’a ulaştı. Adalet Bakanlığını ziyaret eden AGİT heyeti cumhurbaşkanı adayları ile de görüşecek.

AGİT Heyeti Türkmenistan'da

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Demokratik Kurumlar ve İnsan Hakları Ofisi gözlemciler heyeti, Türkmenistan’a geldi. 12 Şubat cumhurbaşkanlığı seçimlerini izlemek için gelen AGİT heyeti, Türkmenistan Seçim ve Referandum Kurulu’nda kabul edildi.

 

 

 

AGİT gözlemcilerine, Seçim ve Referandum Kurulu tarafından seçimler ile ilgili yapılan hazırlıklar, seçim bölgelerinin listesi, bölgelere yapılan çalışmalar hakkında bilgi verildi.

 

 

Seçim kampanyasının ilk iki aşamasında adaylar belirlendi ve daha sonra adaylar Seçim ve Referandum Kurulu tarafından kayıt altına alındı. Bu seçim kampanyası süreci  genel kabul görmüş uluslararası standartlar dikkate alınarak, Türkmenistan yasalarına uygun olarak yapılmıştır.

 

 

Türkmen yetkililer, seçim kampanyası dönemindeki çalışmaları yerinde izlemek isteyen yabancı gözlemcilere bütün imkanların seferber edileceğini belirtti. Türkmenistan’ın demokratiklşem yolunda attığı adımlardan memnun kalan AGIT heyeti, seçim sisteminin iyileştirilmesi yönündeki reformlaarın hayata geçirilmesinde yardım etmeye hazır olduklarını kaydetti.

 

 

AGİT heyeti, ayrıca Türkmenistan Adalet Bakanlığı’nda temaslarda bulundu.

 

 

Heyetin görüşme programı şöyle:

 

 

Türkmenistan Meclisi

 

 

Dışişleri Bakanlığı

Türkmen Devlet Haber Ajansı

 

 

Türkmenistan Devlet Başkanlığı’na bağlı Demokrasi ve İnsan Hakları Enstitüsü

 

 

Türkmenistan Televizyonu

 

 

Cumhurbaşkanlığı  adayları

 

 

Türkmenistan Seçim ve Referandum Kurulu, 12 Şubat’ta yapılacak cumhurbaşkanı seçimi için uluslararası gözlemcilere davetiye gönderdi. Bu kapsamda, AGİT Demokratik Kurumlar ve İnsan Hakları Bürosu ve  Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) İcra Komitesi gözlemcileri Aşkabat’a geldi.

türkmenistan agit seçimler
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türk Dünyası Birlik Platformu, Genç Akademisyenler Derneği'nin Konuğu Oldu
Türk Dünyası Birlik Platformu, Genç Akademisyenler Derneği'nin Konuğu Oldu
“Kırım Tatar Türk Özerkliği Ukrayna’nın Yükümlülüğüdür”
“Kırım Tatar Türk Özerkliği Ukrayna’nın Yükümlülüğüdür”