Advert

Erdoğan ve Merkel'den Önemli Açıklamalar!

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Almanya Başbakanı Merkel yaptıkları görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenliyor.

Erdoğan ve Merkel'den Önemli Açıklamalar!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya Başbakanı Angela Merkel'i Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde kabul etti. İki lider görüşme sonrası ortak basın toplantısı düzenliyor.

İşte iki liderin konuşmadan satır başları:

Cumhurbaşkanı Erdoğan:

"Askeri, siyasi ve ekonomik ilişkilerimizi ele aldık. Ege'deki gelişmeleri de değerlendirdik. Ağırlıklı olarak Suriye ve Irak'ı görüştük. Terörle mücadelede neler yapacağımızı konuştuk.

"ALMANYA'NIN BİZİMLE DAYANIŞMASI ÖNEM ARZ EDİYOR"

Uluslararası terörle mücadele sadece bir ülkenin halledebileceği değil, uluslararası bir mutabakatın olması söz konusudur. NATO üyesi olarak Almanya'nın terörle mücadelede bizimle dayanışması önem arz ediyor. Bu seyahatin Türkiye ile Almanya arasında önemli bir yeri olacaktır.

"ÇOK YOĞUN GÖRÜŞMELERİMİZ OLDU"

Almanya Başbakanı Angela Merkel:

"Çok yoğun ve detaylı görüşmelerimiz oldu. Bu benim darbe teşebbüsünden sornaki ilk ziyaretim. Bu olayı da ele aldık ve terörle mücadele konusunun çok önemli olduğunu ve teşebbüse neden olanların cezalandırılması gerektiğini aynı zamanda suçun bireysel olarak tespit edilmesi gerektiğini ifade ettim."

Bu açıklamaların ardından soru cevap kısmına geçildi.

TÜRKİYE'DEKİ REFERANDUM

Merkel:Bu kadar derin siyasi bir dönüşüm sırasında yoğun çaba sarfedilmeli. Referandum sırasında AGİT temsilcilerinin hazır bulunmasının iyi olacağını söyledim. Türk halkının savunduğu demokratik ilkelerin sağlanması gerektiği yeni siyasi sistemde de önemli olduğunu söyledim. Muhalefet her demokrasi için önemli.

"GÜÇLER AYRILIĞININ YOK EDİLMESİ MÜMKÜN DEĞİL"

Erdoğan:Bir defa muhalefetin güçler ayrılığı ile ilgili ileri sürdüğü tezin şu anda yapılan sistemle en ufak bir hakikat payı yok. Yasam organı yine var, yürütme yine var, yargı yine var. Burada güçler ayrılığı konusunda bunların yok edilmesi yok.

ERDOĞAN'DAN O İFADEYE TEPKİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Almanya Başbakanı Merkel'le yaptığı ortak açıklamada, "İslamist terör ifadesi biz Müslümanları ciddi manada üzmektedir. Böyle bir ifade kullanılamaz, doğru değildir. Çünkü İslam ile terör bir araya gelemez. İslam'ın kelime anlamı barıştır. Dolayısıyla kelime anlamı barış olan bir ifadeyi eğer biz terörle yan yana getirirsek bu, o dinin mensuplarını üzer." dedi.

MERKEL: MAHKEMELERE SAYGI DUYMALIYIZ

Suçluların iadesiyle ilgili gelen soruya ise Angela Merkel şöyle cevap verdi:

"Bizim adım atmamız ve önlem almamız için elimizde kanıtların olması gerekiyor. Almanya'da bazı mahkeme kararları var. Bazı koşullarda iadelerin yapılamayacağı yönünde. Mahkemelerin ve bağımsız incelemelerinin sonucuna saygı duymalıyız. Bizim için özellikle şimdi yanlış gelişmeler olmamalı."

Haberler

merkel erdoğan
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bütçeden SGK'ya Yapılan Yardım 2018'de 17.9 Milyar TL Artacak
Bütçeden SGK'ya Yapılan Yardım 2018'de 17.9 Milyar TL Artacak
'Bölgedeki Gelişmelerden Memnunuz'
'Bölgedeki Gelişmelerden Memnunuz'