Advert

Kazak ve Türk İşadamları Yatırım Forumunda Buluştu

Güney Kazakistan Valiliği’nin ev sahipliğinde Kazakistan-Türkiye İş ve Yatırım Forumu düzenlendi.

Kazak ve Türk İşadamları Yatırım Forumunda Buluştu

Kazakistan’ın eski Türkiye Büyükelçisi ve Güney Kazakistan Eyaleti Valisi Canseyit Tüymebayev’in ev sahipliğinde Çimkent şehrinde Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası ve Ortadoğu Sanayi ve Ticaret Merkezi(OSTİM) işadamlarının katılımıyla ortak iş ve yatırım forumu düzenlendi.

Türkiye’de bulunan özel sanayi bçlgelerinin işleyişi ve tecrübesini Kazakistan’a taşımak ve ortak projeleri hayata geçirmek maksadıyla düzenlenen forumunun açılışında konuşan Güney Kazakistan Eyaleti Valisi Canseyit Tüymebayev, Kazakistan’ın yabancı yatırımcılara sağladığı imkanları anlattı ve Türk işadamlarını  yatırım yapmaya davet etti.

-Kazakistan 200 milyon nüfuslu  coğrafyanın ortasında

Avrasya Ekonomik Birliği’ne üye Kazakistan’ın coğrafi konumu ve 200 milyona hitap eden geniş Pazar imkanlarıyla yabancı yatırımcılar için cazibe merkezi olduğunu hatırlatan Tüymebayev, Batı Çin-Doğu Avrupa transit yolu başta olmak üzere Kazakistan-Türkmenista-İran tren yolu hattı ve Aktau-Bakü-Tiflis hatlarının iki ülke arasında ticareti canladırmaya büyük imkanlar sunacağını bildirdi.

-Sınır ticareti geliştirilebilir

 

Güney Kazakistan Eyaleti’nin 3 milyonu geçen nüfusu ile Kazakistan’ın en büyük 3 bölgesi arasında bulunduğunu ve Özbekistan’a sınır olduğunu hatırlatan Tüymebayev, Çin’nde  Avrupa’ya uzanan İpek Yolu üzerinde bulunan bölgenin sınır komşularla ticarete müsait olduğunu vurguladı. Türkiye’nin Organize Sanayi Bölgesi tecrübesinin bu bölgede uygulandığını  ve gelen yatırımcılara her türlü imkanların hazırlandığını ifade eden vali, Astana ve Ankara arasında siyasi yakınlığıda vurguda bulunarak bölgede özellikle tarım, ilaç,,inşaat ve tıp alanında işbirliği yapmaya hazır olduklarını kaydetti.

Türk yatırımcılara yardıma hazırız

Güney Kazakistan’da faaliyet gösteren Türk şirketlerinin 30’a ulaştığını ve son 3 yılda Türk şirketlerinin yatırımlarıyla 33.7 milyon dolar tutarında 4 projenin hayata geçirildiğini söyleyen Tüymebayev, toplam değeri 2.7 milyar dolar olan 18 proje içinde Türk işadamlarıyla görüşmelerin devam ettiğini belirtti. Devletin iş ve yatırım teşvik mekanizmalarının bu bölgede en üst düzeyde olduğunu hatırlatan vali kardeş ve Türk yatırımcılara yardımcı  olmaya hazır olduklarını duyurdu.

Üç gün süren forumda Çimkent Girişimciler Odası ve Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası ile OSTİM arasında işbirliği mutabakat zaptı imzalandı. Aynı şekilde Güney Kazakistan Sağlık Müdürlüğü ve Antalya Sağlık Müdürlüğü arasında işbirliği memerandumu imzalandı.

Kazakistan’dan 300, Türkiyeden yaklaşık 200 işadamının buluştuğu foruma Kazakistan Yatırım ve Kalkınma Bakanlığı Yatırım Komitesi Başkanı Saparbek Tuyakbayev, Türk Keneşi Genel Sekreter Yardımcısı Ömer Kocaman, OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın ve  Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Köşemusul katıldı.

KazakistanKZ


kazakistan türkiye
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bütçeden SGK'ya Yapılan Yardım 2018'de 17.9 Milyar TL Artacak
Bütçeden SGK'ya Yapılan Yardım 2018'de 17.9 Milyar TL Artacak
'Bölgedeki Gelişmelerden Memnunuz'
'Bölgedeki Gelişmelerden Memnunuz'