Advert

PKK'lı Teröristler Afrin'de Kimlerden Eğitim Alıyor?

Amerikalıların Afrin'de PKK teröristlerine eğitim verdiği iddia edildi.

PKK'lı Teröristler Afrin'de Kimlerden Eğitim Alıyor?

Türkçe Konuşan Ülkeler Uluslararası Gazeteciler Derneği (TKÜUGD) Suriye Medya Ofisi, Suriye'de oluşturulan sözde Polis Özel Kuvvetleri Birimleri'nin (HAT) fotoğraflarını yayımladı. Dernek Başkanı Güngör Yavuzaslan “ABD sadece silah ve mühimmat desteği değil PKK'ya savaş eğitimi de veriyor. Sözde kantonlarında bu unsurlar işbaşında” dedi.

Yavuzaslan'a göre ABD yönetimi Suriye’de PKK’ya alanda bulunan üsleri üzerinden yardım ediyor. Dikkat çeken diğer nokta ise bu üslerin Türkiye’deki İncirlik ile olan bağlantıları. ABD Başkanı Barack Obama'nın IŞİD Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk Suriye ziyaretlerinde ilk İncirlik üssüne gelerek buradan Suriye’ye geçti.

PKK/PYD İÇİN ABD ÜSSÜ

Yavuzaslan, şöyle devam etti: "ABD Suriye’de Ayn El-Arap(Kobani) güneyinde ikinci bir askeri hava üssü inşa etti. Yine Haseke kırsalındaki Rumeylan hava üssü ve Fırat üzerindeki Tişrin Barajı yanında üssü var.ABD buralarda PKK militanlarına sürekli askeri malzeme yardımı yapıyor.Rakka bölgesinde ABD askerleri ile PKKlı teröristler zaten ortak hareket ediyor.Yine Irak’ta bulunan üslerinden Suriye’deki PKK militanlarına silah desteği yapılıyor. 2016 yılında ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı Joseph Votel Ankara'ya gelmeden bir gün önce Suriye'ye gitti. Ayn el-Arap (Kobani) olmak üzere YPG-DSG (DSF-QSD) kontrolündeki bölgelerde yeni kurulan gücün yapılanmasını denetledi. YPG-DSG'ne ait kampları ziyaretinde kamplardaki PKK'lılarla görüştü. Irak'ta yaptığı gibi Kuzey Suriye'de yeni bir askeri yapılanma oluyor. Bugün Suriye savaşının Kuzey bölümüne bakıldığında IŞİD'ten kurtarılan bölgelere PYD-PKK unsurları yerleştirilmiştir ve buralardaki Türkmen ve Arap nüfus alandan zorla göç ettirilmiştir. ABD özel kuvvetleri ile PKK temelli yeni ordu kurmaktadır. ABD Başkanı Barack Obama';nın IŞİD Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk’ın Suriye’de PKK militanları ile yaptığı toplantılarda bu yardımların kararlaştırıldığını belirterek McGurk kendi sosyal medya hesabındaki fotoğrafları ve PKK yanındaki ABD askerleri fotosunu  yayınladı."

ABD ÖZEL KUVVETLERİNDEN PKK’YA EĞİTİM

Yavuzaslan ayrıca sözkonusu Amerikan askerlerinin İncirlik'ten sağlanan lojistik destekle hareket ettiklerinin altını çizdi: "Suriye’nin kuzeyinde PKK kantonlarından oluşan bir terör devleti kurmak için ABD Özel kuvvetleri PKK militanlara özel savaş eğitimleri veriyor. IŞİD terör örgütü ile mücadele bahanesi ile alanda olan Amerikan askerleri sık sık PKK teröristlerle görülüyor. Amerikalılar Menbiç başta olmak üzere Rakka hattında ve PKK lıların kamplarında konuşlanmış durumdalar. Dikkat çeken en önemli nokta ise ABD’li askerlerin lojistik desteğinin İncirlik Üssü’nden sağlanması."

QHA

pkk suriye hat abd askeri eğitim terör
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ankara Ülkü Ocaklarından Engelli Vatandaşlara Büyük Hizmet
Ankara Ülkü Ocaklarından Engelli Vatandaşlara Büyük Hizmet
Azerbaycan Devlet Pedagoji Üniversitesi Türk Araştırmaları Merkezi'ne Donanım Desteği
Azerbaycan Devlet Pedagoji Üniversitesi Türk Araştırmaları Merkezi'ne Donanım Desteği