Advert

Türk Ocakları Bursa Türk Ocağı Akademisinde 'Kıbrıs Meselesi' Konuşuldu

Türk Ocakları Derneği Bursa Şubesi Başkanı Prof. Dr. Selçuk Kırlı 22 Aralık 2016 tarihinde Türk Ocakları Bursa Şubesi Gençlik Kolları için düzenlenen akademik programın dördüncü haftasında 'KIBRIS MESELESİ' hakkında ilk dersini gerçekleştirdi.

Türk Ocakları Bursa Türk Ocağı Akademisinde 'Kıbrıs Meselesi' Konuşuldu

Kırlı, konferansa Kıbrıs meselesinin dış politikadaki önemini vurgulayarak başladı. Kıbrısda ki nüfus konusunda çalışmalarla devam etti. KKTC’nin ve Avrupalı kuruluşların nüfus hakkındaki çalışmalarından alıntılar yaparak bilgilendirdi. Daha sonra Kıbrıs’ın coğrafi konumu hakkındaki görsellerle Kıbrıs’ın aslında ne kadar bize yakın olduğunu ve iç içe olduğumuzu vurguladı.

 

Kıbrıs’ta ne zamandan beri insanların yaşamaya ve oraya göç etmeye başladığı hakkında konuşmalarla konferansa devam etti. Kıbrıs’da ki Hitit, Asur, Mısır, Pers, Roma gibi devletlerin ve imparatorlukların egemen olduğu zamanları kronolojik bir biçimde işledi. M.Ö 7000’e kadar giderek Kıbrıs’ta yaşayan toplumlar hakkında bizi bilgilendirdi. Helen kültürünün ne zaman yerleşmeye başladığını ve kaybolmadan uzun yıllar devam etmesini sebeplerini açıklayarak anlattı. Ortodoks ahalinin hakimiyetinin belli dönem olduğu ve Ortodoksların hakimiyet kaybına uğradığı dönemde Osmanlı’dan yardım istediğini ve Osmanlı’nın kendi çıkarları doğrultusunda Kıbrıs’ta egemenlik kurduğunu vurguladı. Osmanlı –Kıbrıs meselesini güncel konularla özellikle şu an yaşadığımız Türkiye- Suriye meselesiyle ilişkilendirerek Osmanlı devlet sistemini övdü. Osmanlının küçük bir toprak parçası olan Kıbrıs’a girerken bile sınır komşuları olan Avusturya Macaristan imparatorluğu ve Çarlık Rusya ile yaptığı ateşkes anlaşmalarını vurguladı.

 

Hocamız burada sözlerini sonlandırırken meselenin devamını 2. ve 3. Programda anlatacağını söyledi. Kıbrıs meselesinin hafife alınmaması gereken bir mesele olduğunu vurgulayarak  dersini bitirdi.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tarihi Hiva Şehri için Özbekistan'dan Turizm Atağı
Tarihi Hiva Şehri için Özbekistan'dan Turizm Atağı
Öztürk Yılmaz: Kerkük'ün Özel Bir Statüde Olması Lazım
Öztürk Yılmaz: Kerkük'ün Özel Bir Statüde Olması Lazım