Advert

Türk Ocakları Çankaya Şubesinden 'Türk Milliyetçiliği Terkibinde Mekân' Konferansı

Türk Ocakları Çankaya Şubesi’nin düzenlediği “Cuma Gecesi Sohbetleri” devam ediyor. 22 Aralık 2016 Perşembe günü programa konuk olan Bilecik Şeyh Edebali Araştırma Görevlisi Dr. Gökberk Yücel, “Türk Milliyetçiliği Terkibinde Mekân” başlıklı doktora tezi üzerine konuştu.

Türk Ocakları Çankaya Şubesinden 'Türk Milliyetçiliği Terkibinde Mekân' Konferansı

Yücel, bir mekânı anlamlı kılan unsurun fiziksel özellikleri olmadığı, o mekânla özdeşleştirdiğimiz deneyimlerimiz ve tecrübelerimiz olduğu üzerinde durdu. Bu noktanın milliyetçilik ve kimlik politikalarıyla bağlantısına dikkat çeken Yücel, özellikle Türk milliyetçiliği ile ilgili konularda Avrupa merkezli bir bilim anlayışımız olduğunu söyledi. Yücel, mekânsal hafızadan bahsederken, milliyetçiliğin bilinçaltında süreklilik arz eden yönünü açıkladı. Eski Türklerdeki çadır kültürünü anlatan Yücel, çadırın mekânsal anlamını “gök kubbe” olarak tanımladı ve “Türklerin ayak bastığı her yer yurdudur” ifadesini kullandı. Yücel, bu olguyu Türklerin cihan hâkimiyeti mefkûresine bağlarken mekânı şekillendirmede tarih okumalarının öneminden bahsetti. Anayurt, atayurt ve siyasal ülke kavramlarına değinen Yücel, İsrail’in kutsal mekân olgusunu açıkladı. Yücel, Türklerde fetih ve cihat şuurunu anlatırken, göçebelik ve bedevilik arasındaki ayrımın altını çizdi. Yücel, İslamiyet öncesi ve sonrasında, Türklerde “hakanın Allah’ın yeryüzündeki gölgesi olması” anlayışını lider merkezli bir bakış açısına bağladı.

 

Yücel, İstiklâl Savaşı zaferimizin ardından kazanmamız gereken bir de “İstikbal Savaşı” olduğunu ifade etti ve istilacı değil medeniyet üreten bir toplum olduğumuzu vurguladı. Kemalizm’in, Avrupa’daki gibi milliyetçiliği modernleşmede bir araç olarak gördüğünü aktaran Yücel, Kemalizm’in nihai amacının milliyetçilik değil medeni bir toplum yaratmak olduğunu söyledi. Yücel, Yahya Kemal’in “Süleymaniye’de Bayram Sabahı” şiirinin Anadolu’nun hafıza mekânları bağlamında en iyi örnek olduğunu ifade etti. Hilmi Ziya Ülken’in ırk ve millet ayrımına dikkat çeken Yücel, Anadoluculuk akımından bahsetti. Yücel, doktora tezinde Erol Güngör’ün düşüncelerine de yer verdiğini ifade etti.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ankara Ülkü Ocaklarından Engelli Vatandaşlara Büyük Hizmet
Ankara Ülkü Ocaklarından Engelli Vatandaşlara Büyük Hizmet
Azerbaycan Devlet Pedagoji Üniversitesi Türk Araştırmaları Merkezi'ne Donanım Desteği
Azerbaycan Devlet Pedagoji Üniversitesi Türk Araştırmaları Merkezi'ne Donanım Desteği