Advert

Türk Ocakları Nazilli Şubesinde 'Selefi Düşünce' Konuşuldu

Nazilli Türk Ocağı Adnan Menderes Üniversitesinde okuyan ocaklı gençler için düzenlediği seminer -sohbet faaliyetleri kapsamında bu hafta son günlerin en çok konuşulanların başında olan selefilik konuşuldu.

Türk Ocakları Nazilli Şubesinde 'Selefi Düşünce' Konuşuldu

Seminerde konuşmacı olarak emekli öğretmen ilahiyatçı Hüseyin Tiryaki  davet edildi. Sohbete yönetim kurulu üyeleri ve ADÜ’lü gençler katıldılar. Sayın TİRYAKİ,  konuşmasında  öncelikle peygamberimiz (SAV) dönemi ve 4 Halife Devrini her yönden değerlendirerek, geniş açıklamalarda bulundu. Sevgili peygamberimiz (SAV) in vefatından sonra gelişen olayları örneklerle değerlendirdi. Selefilik ile ilgili ise tarihi alt yapısını  anlattıktan sonra özetle şunları söyledi: 

 

Müslümanlar İslam ortak paydasını kaybetmek üzeredirler.  Kuran’ın 14 asır öncesindeki uyarısına rağmen her grup kendi sahip olduğuyla övünmektedir. İslam’ı sadece kendi görüşleri zannetmektedirler. Kendisi gibi olmayanları kolayca ayrıştırmakta, ötekileştirmektedir. Müslümanlar Allah’ın insana bahşettiği aklı etkin kullanmaktan kaçınmaktadırlar. Şiddet, terör, kimlik krizi gibi birçok sorun yaşayanlar Müslümanlardır. Esası iktidar ve güç kavgası olan çatışmalar tarihteki adıyla Şii-Sünni, günümüzdeki tezahürleri şii-selefi kutuplaşması  olarak karşımızda durmaktadır.İran Şii kimliğini inşa etmeye, bazı İslam ülkeleri ise çekiciliğini kaybetmiş Vehhabilik yerine Selefilik gibi geçmişe yönelik özlemleri çağrıştıran bir kavramla Şii olmayanların sempatisini kazanmaya çalışmaktadır. Selefilik günümüzde mezhep gbi görünse de  mezhep değil, zihniyettir.” şeklinde konuştu.

Sohbetin bitiminde öğrencilerin birçok sorusunu yanıtlayan Sayın Hüseyin TİRYAKİ’ye Ocak Başkanı Ahmet ÇEKİM teşekkür etti.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bütçeden SGK'ya Yapılan Yardım 2018'de 17.9 Milyar TL Artacak
Bütçeden SGK'ya Yapılan Yardım 2018'de 17.9 Milyar TL Artacak
'Bölgedeki Gelişmelerden Memnunuz'
'Bölgedeki Gelişmelerden Memnunuz'